Banner Top

Częstochowa świętowała 101. urodziny Niepodległej

Główne miejskie uroczystości Narodowego Święta Niepodległości odbyły się 11 listopada. W tym dniu zorganizowany został także m.in. Częstochowski Bieg Niepodległości, którego start zaplanowano o godz. 11.11.

Uroczystości patriotyczne rozpoczęły się o godz. 16.30 w alei Sienkiewicza, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki złożono kwiaty. Potem uczestnicy przeszli na plac Biegańskiego, gdzie m.in. odczytano Apel Pamięci i złożono kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

- Dziś nie musimy walczyć z bronią w ręku o nasze granice, ani o możliwość posługiwania się ojczystym językiem – mówił na placu Biegańskiego prezydent Częstochowy. - Dzisiejszy patriotyzm jest tożsamy z uczciwością; z troską o kraj, o ludzi, którzy w nim żyją; z pracą, z udziałem w wyborach. Także z płaceniem podatków - które służą przecież nam wszystkim. (…) Patriota to ktoś, kto dostrzega wspólne wartości, przestrzega prawa i kto - czując solidarność z własnym narodem, szanuje jednocześnie wszystkich ludzi…

Obchody Święta Niepodległości na placu Biegańskiego odbyły się z udziałem asysty wojskowej (w tym kompanii Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca) oraz innych służb mundurowych, a także m.in. kombatantów, harcerzy, rekonstruktorów i delegacji szkół. Obecni byli również częstochowscy parlamentarzyści, samorządowcy, a także reprezentanci miejskich jednostek i spółek, ugrupowań politycznych i organizacji społecznych.    

Uroczystości w centrum miasta poprzedziła msza św. za Ojczyznę w Archikatedrze Świętej Rodziny, celebrowana w południe przez metropolitę częstochowskiego Wacława Depo.

Wczesnym popołudniem w Kinie Studyjnym OKF „Iluzja” można było też obejrzeć film „Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie”, którego premierowy pokaz odbył się rok temu z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.   

Po raz kolejny, 11 listopada Klub Ludzi Aktywnych zorganizował na Promenadzie Czesława Niemena trening ,,Od świtu do zmierzchu”. Można było biegać, chodzić z kijkami, jeździć na rowerze i spacerować. Od wschodu słońca - od godz. 6.49 do zachodu - do godz. 16.04, co pół godziny spod Centrum Handlowego Promenada startowały biało-czerwone sztafety w stronę Lasku Aniołowskiego i wracały do bazy.

Z kolei o symbolicznej godz. 11.11 wystartował drugi Częstochowski Bieg Niepodległości. Ok. 330 zawodniczek i zawodników (taki limit wyznaczyli organizatorzy), tym razem miało do pokonania dwie 2,5 kilometrowe pętle szutrowych ścieżek w Parku Lisiniec. Bieg odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka. Jego organizatorem była Fundacja "Jest Lepiej" przy współpracy Miasta, a współorganizatorem - Nordic Team Częstochowa.

Organizatorami miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości był Urząd Miasta Częstochowy, przy współpracy m.in. Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana, Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa w Częstochowie.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px