Banner Top

cz.Informacje

Juromania – Święto Szlaku Orlich Gniazd

Piknik historyczny z pokazami XVIII-wiecznej musztry, tańca oraz walk średniowiecznych na Placu Biegańskiego zainauguruje w dzisiejszy piątek, 20 września Juromanię - święto Szlaku Orlich Gniazd.

Już od 17.00 będzie można zwiedzać średniowieczny obóz. Święto Szlaku Orlich Gniazd symbolicznie rozpocznie o godz.19.00 wystrzał z karabinków skałkowych. Potem będzie można jeszcze obejrzeć pokaz mody historycznej, zwiedzić obóz z przewodnikiem, a po zmroku Placem Biegańskiego zawładnie grupa tańcząca z ogniem.

Juromania, czyli Święto Szlaku Orlich Gniazd, to oryginalny pomysł na wypromowanie Jury Krakowsko-Częstochowskiej i przedłużenie sezonu turystycznego.

Blisko 7 tys. głosów w VI edycji budżetu obywatelskiego

Prawie 7 tys. częstochowianek i częstochowian już podjęło decyzję, na co przeznaczyć prawie 9,5 mln zł. W kolejnej edycji budżetu obywatelskiego głosować można jeszcze do 25 września. Głos można oddać przez internet, w budynku USC przy ul. Focha oraz w popularnym autobusie londyńczyku, który każdego dnia parkuje w innej dzielnicy naszego miasta.

Budżet obywatelski cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród mieszkanek i mieszkańców - od 2014 roku, w pięciu edycjach, zgłoszono ponad 3,5 tysiąca projektów i wybrano do realizacji 541 zadań za łączną kwotę ponad 37 milionów złotych.

Jura Krakowsko-Częstochowska kandydatem do tytułu Polskiej Marki Turystycznej

Jura Krakowsko-Częstochowska zgłoszona przez Związek Gmin Jurajskich została kandydatem do tytułu Polskiej Marki Turystycznej w projekcie Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiej Organizacji Turystycznej. Jura znalazła się wśród 11 laureatów. W naborze w ramach I edycji projektu oceniano 117 wniosków z całej Polski.

Wręczenie tytułów w I edycji projektu „Polskie Marki Turystyczne" odbyło się 16 września 2019 roku w Reducie Banku Polskiego w Warszawie. Zarządcy najwyżej ocenionych marek turystycznych, którzy zgłosili się do udziału w projekcie, otrzymali tytuł: „Polska Marka Turystyczna" (wnioskodawcy spełniający wytyczne w zakresie dobrych praktyk zarządzania i promocji marką turystyczną) oraz „Polska Marka Turystyczna – kandydat" (pretendenci do tytułu „Polskiej Marki Turystycznej"). Ogłoszenie wyników poprzedziły spotkania kapituły projektu oraz wizyty studyjne w różnych regionach Polski.

Wzmocnienie współpracy w ramach RIT

Samorządy współpracujące w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Północnego Województwa Śląskiego podpisały list intencyjny dotyczący kontynuacji i rozszerzenia współpracy. Celem porozumienia ma być powołanie Związku Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego, co pomoże wspólnie walczyć o środki unijne.

Idea powołania związku to efekt obecnej współpracy 34 gmin należących do subregionu północnego (z Częstochową jako liderem), polegającej m.in. na programowaniu, wdrażaniu, koordynacji, finansowaniu, monitorowaniu i rozliczaniu Regionalnych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Północnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Bezpłatne badania i konsultacje

We wrześniu mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy mogą skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich w NZOZ INTER-MED, m.in. w ramach miejskiego programu zdrowotnego.

W NZOZ Inter-Med. Przy ul. 1 Maja 27 we wrześniu pierwszych 100 osób, które ukończyły 18 lat może przebadać się bezpłatnie na niedokrwistość, czyli anemię. Wyniki zostaną przejrzane przez lekarza hematologa i opatrzone jego komentarzem. Niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza może dotyczyć nawet 25% kobiet pomiędzy 20 a 50. rokiem życia.

Oficjalne otwarcie boiska przy V LO im. Adama Mickiewicza

Prezentacją szkolnych talentów oraz meczem piłki ręcznej uczniowie V LO im. Adama Mickiewicza oficjalnie zainaugurowali działalność nowego przyszkolnego boiska. Wielofunkcyjny obiekt to niejedyne zadanie, zrealizowane ostatnio w szkole przy ulicy Krakowskiej.

Boisko zostało oddane do użytku pod koniec czerwca, jednak przez przerwę wakacyjną, dopiero teraz możliwe było zorganizowanie oficjalnego otwarcia. Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali m.in. pokazy tańca, popisy sportowe, czy trening taekwondo. Rozegrano też mecz piłki ręcznej dziewcząt, w którym zmierzyły się zawodniczki V LO im. Mickiewicza oraz IX LO im. Norwida.

80. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

Złożeniem kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza zainaugurowano w Częstochowie 80. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę. Główne uroczystości odbędą się 22 września. Ich organizatorem jest Urząd Miasta Częstochowy oraz Zarząd Oddziału Związku Sybiraków w Częstochowie.

17 września 1939 roku Armia Czerwona, bez wypowiedzenia wojny, w następstwie podpisanego wcześniej paktu Ribbentrop-Mołotow, przekroczyła wschodnią granicę Polski na całej długości. Nasz kraj zaatakowany 1 września przez Niemców, a kilkanaście dni później przez ZSRR miał ponownie zniknąć z map Europy. Rozprawieniu się z polskimi elitami miały pomóc masowe deportacje na Sybir...

V Festiwal Bajki

W tym roku w dniach 18 – 21 września już po raz piąty Biblioteka Publiczna w Częstochowie organizuje Festiwal Bajki. Od lat projekt promuje czytelnictwo wśród wszystkich grup wiekowych uwzględniając ich preferencje i możliwości czytelnicze.

Festiwal Bajki zainauguruje wykład dla pedagogów i rodziców, który poprowadzi Agnieszka Karp-Szymańska, założycielka i prezeska Fundacji Czas Dzieci, pomysłodawczyni i realizatorka Literackiego Ostrego Dyżuru oraz festiwalu literatury dziecięcej. Opowie o roli książki w kształtowaniu przyszłego uczestnika kultury.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px