Banner Top

cz.Informacje

Urząd Miasta Częstochowy z potwierdzoną normą ISO

Audit Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji potwierdził zgodność wdrożonego w Urzędzie Miasta Częstochowy systemu zarządzania z posiadaną przez UM normą ISO. Dobrze oceniono podejmowane działania i skuteczność systemu w sytuacji obecnego kryzysu, wywołanego epidemią.

Częstochowski magistrat posługuje się certyfikatem zgodnym z normą PN-EN ISO 9001:2015-10, która określa wymagania, jakie powinien spełniać system zarządzania jakością w danej organizacji. ISO 9001 to standard akceptowany i rozpoznawany na całym świecie, którego posiadanie jest potwierdzeniem wiarygodności urzędu, firmy lub instytucji w oczach potencjalnych partnerów, klientów czy organizacji finansowych.

Druga hala ARR rośnie na Skorkach

Trwa budowa drugiej hali Agencji Rozwoju Regionalnego w Częstochowie, przygotowanej pod wynajem dla firm. Hala powstaje na Skorkach przy ulicy Ekonomicznej 5, na terenie objętym statusem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Planowany termin oddania do użytkowania to kwiecień 2021 roku. Nowa hala będzie mieć dwa niezależne segmenty o powierzchni przemysłowej 980 i 986 m2 oraz dwa przynależne do nich zaplecza socjalno–biurowe o powierzchniach 124 i 127 m2.

Przyszłość elektromobilności w Częstochowie

Podczas ostatniej sesji częstochowscy radni przyjęli Strategię Rozwoju Elektromobilności dla miasta na lata 2020-2040. Dokument pozwala na zebranie w jednym miejscu zagadnień związanych z elektromobilnością przy uwzględnieniu podjętych już działań w tej dziedzinie, jak również planów w zakresie sprostania nowym celom i priorytetom.

CZYM JEST?
Strategia rozwoju elektromobilności to narzędzie, które wspiera działania częstochowskiego samorządu w zakresie realizacji polityki elektromobilności. Dokument jest odpowiedzią na potrzebę zrównoważonego rozwoju rynku mobilności nastawionej na wykorzystanie pojazdów zeroemisyjnych w Polsce, a także na prowadzoną politykę klimatyczno-transportową.

500 złotych dla nauczycielek i nauczycieli

W ramach rządowego programu nauczyciele mogą otrzymać refundację wydatków na naukę zdalną – do 500 zł. Wniosek należy złożyć najpóźniej do 7 grudnia. Poniżej informacje kto i jak może skorzystać z dofinansowania.
 
Świadczenie należy się nauczycielom, w tym dyrektorom będącym nauczycielami, zatrudnionym w jednostkach systemu oświaty, zarówno publicznych jak i niepublicznych. Przysługuje ono również osobom niebędącym nauczycielami, którzy prowadzą zajęcia z uczniami na podstawie art. 15 ust. 2-6 ustawy – Prawo oświatowe.

ZUS wysyła informacje dla przedsiębiorców

ZUS na Platformie Usług Elektronicznych przekazał informację o zadłużeniu blisko 400 tys. płatników składek. W województwie śląskim trafiła ona do przeszło 43 tys. firm mających swoje konta na PUE. W piśmie ZUS przypomina o obowiązku terminowego opłacania należnych składek oraz o możliwości skorzystania z ulg przy przejściowych trudnościach finansowych.

Informacja została przygotowana według stanu na 31 października. Podane są w niej należne składki, które powinny zostać opłacone do 30 listopada 2020 r.

Częstochowski Rower Miejski w 2020 roku

Blisko 90 tys. wypożyczeń i ponad 24 tys. „wyjeżdżonych” godzin. Tak wygląda podsumowanie tegorocznego sezonu Częstochowskiego Roweru Miejskiego. Łącznie na przestrzeni ostatnich lat częstochowskie jednoślady zostały wynajęte ponad 412 tysięcy razy.

W minionym tygodniu zakończył się trzeci sezon Częstochowskiego Roweru Miejskiego, który ma już obecnie blisko 24 tysiące zarejestrowanych użytkowników. Pomimo ograniczeń związanych m.in. z czasowym zakazem wynajmu miejskich jednośladów w całym kraju, w tym roku – po zniesieniu zakazów - mieszkańcy skorzystali z zielonych rowerów ponad 88 tysięcy razy. Łączny czas wynajmu to ponad 24 265 godzin, czyli ponad 1011 dni. Rekordzista tego sezonu korzystał z usługi 819 razy, czyli prawie 4 razy dziennie.

COVID-19 - obostrzenia, plan działań

Rząd przedstawił plan działań na najbliższe tygodnie. Ma to pomóc dostosować się do epidemicznej rzeczywistości – zarówno tej gospodarczej, jak i społecznej. Od soboty otwarte będą sklepy w galeriach handlowych w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Ferie zimowe odbędą się w całym kraju w tym samym terminie, ale uczniowie nie wyjadą na zimowiska.
 
Plan przedstawił premier,  w sobotę, 21 listopada. W ramach prac rząd przygotował trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z trwającą epidemią. To trzy warianty obostrzeń, które mają być wprowadzane w zależności od rozwoju sytuacji. Teraz jeszcze każdy może przesłać swoje uwagi do aktów prawnych, które są dostępne w formacie PDF (linki poniżej). Wystarczy je przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Demontaż torów tramwajowych – utrudnienia w Śródmieściu

W poniedziałek 23 listopada rozpocznie się demontaż starej infrastruktury linii tramwajowej w Śródmieściu. Aleje Kościuszki i Wolności zostaną – do odwołania - zawężone do jednego pasa.

Związku z remontem jezdnia zawężona zostanie o jeden pas ruchu po stronie drogi przylegającej do torowiska, utrudnienia mogą też występować na przyległych chodnikach. Po zakończeniu prac przygotowawczych wykonawca przystąpi do właściwej przebudowy odcinka śródmiejskiego.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px