Banner Top

cz.Informacje

31 marca mija termin na złożenie ZUS ZSWA za 2022 rok

Zbliża się termin, w którym płatnicy składek muszą złożyć dokument ZUS ZSWA za osoby, które w ubiegłym roku choć jeden dzień pracowały w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Formularz ZUS ZSWA – Zgłoszenie / korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze muszą przekazać ci płatnicy, którzy mają obowiązek prowadzenia ewidencji pracowników wykonujących taką pracę oraz opłacania za tych pracowników składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Kilka tysięcy młodych ludzi odwiedziło Targi Edukacyjne

Według organizatorów Targów Edukacyjnych, z ofertą częstochowskich szkół ponadpodstawowych zapoznało się kilka tysięcy młodych ludzi i ich rodziców z całego regionu.

16 marca w ramach Targów Edukacyjnych, przygotowanych m.in. przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta, zorganizowano środowiskowy punkt informacyjny o szkołach ponadpodstawowych. Wydarzenie odbyło się po raz szósty.

Ostatnie dni na transakcje bonem turystycznym

W województwie śląskim jest ponad 48 tys. nieaktywnych bonów turystycznych. 31 marca tego roku upływa termin na pobranie i opłatę bonem.

Natomiast wycieczka, pobyt w hotelu, zielona szkoła, czy kolonia letnia dla dziecka – wszystko to może się odbyć później. Ważne, by dokonać transakcji bonem do końca marca.

Zawody medyczne – blasków znacznie więcej niż cieni

W ten sposób można by najkrócej ująć przekaz, jaki młodzież częstochowskich liceów mogła wynieść ze spotkania ze znakomitymi praktykami pracy w ochronie zdrowia i przedstawicielami studiów medycznych na UJD.

Poświęcone promocji kariery w zawodach medycznych spotkanie zorganizowano 20 marca w sali sesyjnej Urzędu Miasta. Prelegentów oraz zgromadzoną młodzież kilku częstochowskich liceów ogólnokształcących powitał prezydent Częstochowy.

Stadion Skry po przebudowie

Stadion przy Loretańskiej ma już zgodę na użytkowanie. Nowe podgrzewane boisko oraz wzmocnione oświetlenie powinny pozwolić I-ligowej drużynie na grę w Częstochowie. Wkrótce sfinalizowane będą też prace w budynku zaplecza klubowego.

W ramach przebudowy wymieniono nawierzchnię boiska z trawy syntetycznej. Nowa nawierzchnia o wysokich parametrach technicznych, zapewniających wysoką żywotność, powstała w technologii dopasowanej do technologii podgrzewania płyty.

Aż się chce studiować na Politechnice

Owady w technice i mikroplastik w przyrodzie – wykładów o takich intrygujących zagadnieniach wysłuchało blisko 600 młodych ludzi z naszego miasta i regionu podczas inauguracji Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego.

W CZUM – czyli Częstochowskim Uniwersytecie Młodzieżowym – chodzi nie tylko o przybliżenie młodzieży z całego regionu ciekawej tematyki z przeróżnych dziedzin inżynierii, nauki czy zarządzania. Chodzi także o uświadomienie młodym ludziom, że aby te arcyciekawe zagadnienia zgłębiać nie trzeba wyjeżdżać daleko – wystarczy zdecydować się na studia na Politechnice Częstochowskiej.

PIT z ZUS – kiedy nie musisz rozliczać się sam?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał kilka milionów formularzy PIT do osób, które w ubiegłym roku chociaż raz pobrały świadczenie z ZUS-u, np. emeryturę, rentę lub zasiłek.

W województwie śląskim deklarację otrzymało około 1,352 mln świadczeniobiorców ZUS. Część z nich musi samodzielnie rozliczyć się z urzędem skarbowym.

Reymont wyjaśnia zagadkę 30/2/1

Przy okazji kolejnego spotkania z cyklu „RE:ymont jest przedsiębiorczy" ogłoszono start projektu edukacyjno-społecznego, który od wielu miesięcy zapowiadały nietypowe akcje szkolne, gadżety, filmiki i sesje zdjęciowe.

Podczas uroczystej inauguracji w Zespole Szkól Przemysłu Mody i Reklamy im. W.S. Reymonta odbył się modowy pokaz kolekcji 30/2/1 zaprojektowanej i wykonanej przez klasę 4A Technikum Przemysłu Mody. Następnie w formie video i foto zaprezentowano główne założenia kampanii, jednak nie zdradzając jej szczegółów.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px