Banner Top

cz.Informacje

Trudny projekt budżetu Częstochowy na 2020 rok

Częstochowa konstruując projekt budżetu na 2020 r. wystawia Rządowi RP rachunek na blisko 145 mln zł. To środki, które – zdaniem władz miast – powinny zostać zrekompensowane z budżetu centralnego, nie licząc strat wynikających z przewidywanego uszczuplenia miejskich dochodów w przyszłym roku.

Projekt budżetu na 2020 r. zostanie 15 listopada przekazany Radzie Miasta Częstochowy. Dzień wcześniej jego najważniejsze założenia, liczby i problemy zostały zaprezentowane przedstawicielom mediów.

Nowa sala gimnastyczna w Szkole Podstawowej nr 42

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 42 im. Jana Brzechwy mogą korzystać z nowo wyremontowanej sali gimnastycznej wraz z zapleczem. Koszt inwestycji to prawie 580 tys. zł.

W ramach inwestycji m.in. rozebrano stary parkiet, skuto tynki i położono nowe; pomalowano ściany i sufity, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową. Zamontowano zdalny system otwierania okien, wymieniono instalacje c.o. i elektryczną oraz kratki wentylacyjne. Sala gimnastyczna zyskała także nową podłogę sportową na ruszcie, urządzenia sportowe - kosze do koszykówki, słupki i siatki do piłki siatkowej, nowe drabinki i siatkę ochronną.

Złote Maski czekają

Od 9 listopada br. obowiązuje nowy regulamin przyznawania Nagrody Teatralnej Złote Maski w województwie śląskim, przyjęty 21 października 2019 r. uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego.

Ocenie podlegać będą przedstawienia premierowe zrealizowane na terenie województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 r. Jednak podmioty produkujące spektakle zgłoszenia premier dokonują do 30 listopada 2019.

Tym co służą Miastu i Ojczyźnie 2019

Mjr Paweł Kowalczyk, Wojciech Kołsut i mjr Tomasz Pokojski zostali w tym roku laureatami wyróżnienia Miasta Częstochowy „Tym co służą Miastu i Ojczyźnie”.

Wyróżnienia wręczono w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada, w czasie uroczystości z w Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana, połączonej z koncertem „Białe róże – czerwone maki”, w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka z towarzyszeniem Chóru „Collegium Cantorum”.

Częstochowa świętowała 101. urodziny Niepodległej

Główne miejskie uroczystości Narodowego Święta Niepodległości odbyły się 11 listopada. W tym dniu zorganizowany został także m.in. Częstochowski Bieg Niepodległości, którego start zaplanowano o godz. 11.11.

Uroczystości patriotyczne rozpoczęły się o godz. 16.30 w alei Sienkiewicza, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki złożono kwiaty. Potem uczestnicy przeszli na plac Biegańskiego, gdzie m.in. odczytano Apel Pamięci i złożono kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Warsztaty cukrzycowe z lekarzem i dietetykiem

Szacuje się, że 422 milionów osób na całym globie choruje na cukrzycę, z czego 179 milionów, to osoby u których choroba jeszcze nie została zdiagnozowana.

W każdym procesie leczenia wiedza pacjenta na temat schorzenia z którym będzie mierzył się do końca życia jest istotna. W momencie gdy zostaje zdiagnozowana choroba okazuje się że należy wdrożyć nowe zalecenia dietetyczne czy skorzystać z wsparcia psychologa. Często u osoby chorującej brakuje również podstawowej wiedzy na temat schorzenia.

Sztuczne Lodowisko już działa

W poniedziałek, 11 listopada rozpoczął się sezon zimowy na Sztucznym Lodowisku przy ul. Boya Żeleńskiego. Obiekt będzie czynny codziennie, od godz. 10.00 do 20.00.

Jednocześnie MOSiR informuje, że trwają prace związane w uruchomieniem bezpłatnej, Miejskiej Ślizgawki w parkach podjasnogórskich, która - podobnie jak w roku ubiegłym - będzie zlokalizowana na terenie Miejskich Kortów Tenisowych przy ul. 3 Maja. Obiekt będzie czynny w godz. 10.00-20.00, koszt wypożyczenia łyżew - 5 zł.

Janina Ujma (1929-2019)

Odeszła Pani Profesor Janina Ujma, zmarła w Warszawie, z dala od Częstochowy, zapomniana przez Częstochowian, dla których dzień wczorajszy to już prehistoria. Tak jak zatarta została pamięć o 4 czerwca 1989 r., tak niepamięcią wykluczono Postać będąca symbolem tamtej, pokojowej rewolucji.

Urodzona w Sosnowcu, do Częstochowy trafiła jako absolwentka Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, z nakazem pracy w rozbudowywanej Hucie im B. Bieruta. Przepracowała tam rok, od 1953 r. Jej życie zawodowe związane zostało z Politechniką Częstochowską. Była cenionym przez studentów dydaktykiem, była szanowanym w środowisku naukowym badaczem, uzyskując w  1963 r. doktorat, a w 1971 r. habilitację.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px