Banner Top

cz.Informacje

Apel o zmianę terminu wyborów Prezydenta RP

Śląski Związek Gmin i Powiatów apeluje o zmianę terminu wyborów Prezydenta RP. Samorządowcy są zgodni, że ich przeprowadzenie wobec rozprzestrzeniania się koronawirusa, to wielkie ryzyko dla życia i zdrowia mieszkańców.
 
- Sprzeciwiamy się organizacji wyborów prezydenckich 10 maja w warunkach epidemii. Ich termin trzeba przesunąć. To powinna być decyzja ponad wszelkimi podziałami - mówi Piotr Kuczera, Przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, Prezydent Rybnika.
 
Samorządowcy podkreślają, że sprzeciw wobec wyborów wynika wyłącznie z troski o mieszkańców wspólnot lokalnych. Nie chcą go wpisywać w spór polityczny prowadzony na poziomie centralnym.

Przypominamy zasady obsługi w Urzędzie Miasta Częstochowy

Wprowadzone przez Rząd RP od 1 kwietnia obostrzenia związane z epidemią nie zmieniają obowiązujących w okresie zagrożenia koronawirusem zasad obsługi interesantów w Urzędzie Miasta Częstochowy.

Załatwianie spraw opiera się na komunikacji elektronicznej, telefonicznej lub pocztowej. Osoby, które – w sytuacjach wyjątkowych - chcą skorzystać z punktu kancelaryjnego lub punktów informacyjnych, powinny wcześniej skonsultować się telefonicznie lub poprzez pocztę elektroniczną z właściwym wydziałem UM.

Kolejna Osemka w Twarzach Przyszłości

Kolejne osoby, które poprzez swoją działalność mają znaczący wpływ na oblicze Częstochowy dołączyły do projektu „Twarze Przyszłości”. Docelowo ma być ich 88.
 
W kolejnej ósemce Twarzy z Częstochowy znaleźli się: malarka Anna Wójcik, muzyk i kompozytor Michał Rorat, aktorka Hanna Zbyryt, prawnik Michał Wysłocki, siatkarka Julia Nowicka, specjalista branży IT Piotr Ptak, animator ZHP Przemysław Kowalski oraz raper Sarius. Wizytówki osób są dostępne na stronie internetowej projektu TUTAJ.

Rozwiązania prawne ZUS w ramach tarczy antykryzysowej

Zwolnienie małych firm ze składek ZUS, świadczenie postojowe czy brak opłaty prolongacyjnej – to tylko niektóre rozwiązania prawne realizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

- Obowiązujące od 1 kwietnia nowe rozwiązania prawne przewidują m.in. zwolnienie małych firm, zgłaszających do dziewięciu osób do ubezpieczeń społecznych, ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 roku. Oznacza to, że państwo przejmie na trzy miesiące pokrycie składek do ZUS od przedsiębiorców działających przed 1 lutego 2020 r. - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Start roweru miejskiego zawieszony

W związku z obecną sytuacją, zaplanowane na początek kwietnia uruchomienie systemu częstochowskiego roweru miejskiego nie dojdzie do skutku. Pojawienie się miejskich jednośladów możliwe będzie nie wcześniej niż w maju.

Podobnie, jak w roku ubiegłym, tegoroczny sezon roweru miejskiego miał się rozpocząć 1 kwietnia. Z uwagi na wcześniejsze zalecenia, jakie miasto otrzymało od Sanepidu, a także kolejne rządowe obostrzenia, start systemu został zawieszony do odwołania.

Koleje Śląskie rozszerzają tytanową batalię z koronawirusem

Nawet o  99 procent mniej zanieczyszczeń dzięki specjalnej powłoce testowanej przez Koleje Śląskie. Pierwsze wyniki badań technologii czyszczenia składów opartej na dwutlenku tytanu przyniosły zadowalające rezultaty.
 
– Podczas testów analizowane były różne elementy pojazdu, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które są najczęściej dotykane przez dużą liczbę osób - wyjaśnia Aleksander Drzewiecki, prezes Zarządu Kolei Śląskich. Osiągnięte wyniki są bardzo obiecujące – w przypadku uchwytów rurowych osiągnięto blisko 99 procentową redukcję zanieczyszczeń. Równie dobry wynik został odnotowany w przypadku zadajnika jazdy w kabinie maszynisty (99,4%) – powłoka powinna chronić nie tylko podróżnych, ale także pracowników Kolei Śląskich - dodaje.

Maseczki ochronne nie dla zdrowych...

Minister Łukasz Szumowski, podczas konferencji prasowej, powiedział, że w tej chwili skala zachorowań nie jest tak duża, żebyśmy rekomendowali noszenie masek przez zwykłych obywateli. Maseczki ochronne powinny nosić osoby chore, osoby opiekujące się chorymi oraz personel medyczny pracujący z pacjentami podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem.
 
Noszenie maseczek przez wszystkich, zdaniem Ministerstwa Zdrowia, będzie zasadne gdy transmisja pozioma zacznie być coraz częstsza. Wówczas nosząc maseczkę ochronimy innych przed sobą, gdybyśmy my byli przypadkiem zarażeni.

Kolejne ograniczenia w walce z koronawirusem

Mniej osób w sklepach, zamknięte parki, hotele, salony kosmetyczne i fryzjerskie, 2-metrowa odległość między pieszymi, zawieszenie rehabilitacji, zmiany w kwarantannie, dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników i zakaz wychodzenia z domu osobom niepełnoletnim bez opieki dorosłego to tylko niektóre obostrzenia wprowadzone przez rząd i ogłoszone 31 marca.
 
Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. złotych.
 
Przykłady z innych krajów pokazują, że kluczem do ograniczenia zakażeń jest maksymalne ograniczenie kontaktów. Dlatego rząd za wszelką cenę chce zahamować tempo, w jakim dochodzi do dalszej transmisji wirusa. Zwłaszcza, że największa fala zachorowań przed nami.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px