Banner Top

cz.Informacje

Złote Maski czekają

Od 9 listopada br. obowiązuje nowy regulamin przyznawania Nagrody Teatralnej Złote Maski w województwie śląskim, przyjęty 21 października 2019 r. uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego.

Ocenie podlegać będą przedstawienia premierowe zrealizowane na terenie województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 r. Jednak podmioty produkujące spektakle zgłoszenia premier dokonują do 30 listopada 2019.

Tym co służą Miastu i Ojczyźnie 2019

Mjr Paweł Kowalczyk, Wojciech Kołsut i mjr Tomasz Pokojski zostali w tym roku laureatami wyróżnienia Miasta Częstochowy „Tym co służą Miastu i Ojczyźnie”.

Wyróżnienia wręczono w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada, w czasie uroczystości z w Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana, połączonej z koncertem „Białe róże – czerwone maki”, w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka z towarzyszeniem Chóru „Collegium Cantorum”.

Częstochowa świętowała 101. urodziny Niepodległej

Główne miejskie uroczystości Narodowego Święta Niepodległości odbyły się 11 listopada. W tym dniu zorganizowany został także m.in. Częstochowski Bieg Niepodległości, którego start zaplanowano o godz. 11.11.

Uroczystości patriotyczne rozpoczęły się o godz. 16.30 w alei Sienkiewicza, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki złożono kwiaty. Potem uczestnicy przeszli na plac Biegańskiego, gdzie m.in. odczytano Apel Pamięci i złożono kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Warsztaty cukrzycowe z lekarzem i dietetykiem

Szacuje się, że 422 milionów osób na całym globie choruje na cukrzycę, z czego 179 milionów, to osoby u których choroba jeszcze nie została zdiagnozowana.

W każdym procesie leczenia wiedza pacjenta na temat schorzenia z którym będzie mierzył się do końca życia jest istotna. W momencie gdy zostaje zdiagnozowana choroba okazuje się że należy wdrożyć nowe zalecenia dietetyczne czy skorzystać z wsparcia psychologa. Często u osoby chorującej brakuje również podstawowej wiedzy na temat schorzenia.

Sztuczne Lodowisko już działa

W poniedziałek, 11 listopada rozpoczął się sezon zimowy na Sztucznym Lodowisku przy ul. Boya Żeleńskiego. Obiekt będzie czynny codziennie, od godz. 10.00 do 20.00.

Jednocześnie MOSiR informuje, że trwają prace związane w uruchomieniem bezpłatnej, Miejskiej Ślizgawki w parkach podjasnogórskich, która - podobnie jak w roku ubiegłym - będzie zlokalizowana na terenie Miejskich Kortów Tenisowych przy ul. 3 Maja. Obiekt będzie czynny w godz. 10.00-20.00, koszt wypożyczenia łyżew - 5 zł.

Janina Ujma (1929-2019)

Odeszła Pani Profesor Janina Ujma, zmarła w Warszawie, z dala od Częstochowy, zapomniana przez Częstochowian, dla których dzień wczorajszy to już prehistoria. Tak jak zatarta została pamięć o 4 czerwca 1989 r., tak niepamięcią wykluczono Postać będąca symbolem tamtej, pokojowej rewolucji.

Urodzona w Sosnowcu, do Częstochowy trafiła jako absolwentka Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, z nakazem pracy w rozbudowywanej Hucie im B. Bieruta. Przepracowała tam rok, od 1953 r. Jej życie zawodowe związane zostało z Politechniką Częstochowską. Była cenionym przez studentów dydaktykiem, była szanowanym w środowisku naukowym badaczem, uzyskując w  1963 r. doktorat, a w 1971 r. habilitację.

Wygraj indeks na uniwersytet!

To ostatni moment na zgłoszenie uczniów do olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Termin upływa 15 listopada. Na laureatów czekają cenne nagrody oraz indeksy na renomowane uczelnie w Polsce.

Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” jest zwieńczeniem projektu edukacyjnego „Lekcje z ZUS” realizowanego w szkołach ponadpodstawowych. W trakcie zajęć młodzież dowiaduje się, jak działa polski system ubezpieczeń społecznych, jakie świadczenia można otrzymać opłacając składki na ubezpieczenia społeczne, od czego zależy wysokość emerytury oraz jakie obowiązki spoczywają na osobach prowadzących własną firmę.

Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych

Prezydent Częstochowy powołał członków Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych kolejnej kadencji. Będą pracować przez 4 lata.

Przewodniczącym Rady został Tomasz Tyl (przedstawiciel Rady Miasta), jego zastępcą Elżbieta Markowska (przedstawicielka organizacji pozarządowej), a sekretarzem Anna Drewniak (przedstawicielka Prezydenta Miasta). Członkami Rady są również: Beata Mstowska i Dariusz Jadczyk (przedstawiciele organizacji pozarządowych). 7 listopada prezydent Częstochowy wręczył nominacje wszystkim członkom.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px