O dziejach piłkarskiego Rakowa w plenerze

Przy ul. Łukasińskiego 40, na Rakowie można oglądać plenerową wystawę poświęconą historii RKS Raków. To wspólny pomysł klubu i częstochowskich jednostek oświatowych.

Z inicjatywą stworzenia takiej wystawy wyszło wspólnie kilka podmiotów – Wydział Edukacji Urzędu Miasta, Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych oraz RKS Raków. Samym przygotowaniem ekspozycji zajął się Zespół Szkół Technicznych wraz z Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego, a sfinansowano ją ze środków RKS Raków.

Wystawę zatytułowaną „Raków. Jak to się zaczęło…” otwarto 18 kwietnia, przy dźwiękach skomponowanego przez Mateusza Pospieszalskiego hejnału Miasta Częstochowy. Melodię zagrał Antoni Sosnowski. W otwarciu wziął udział prezydent Częstochowy, a także wiceprezes RKS Raków Dawid Krzętowski, naczelnik Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski oraz ks. Mateusz Olejnik z Parafii św. Józefa Rzemieślnika. Asystował im młodzieżowy reprezentant kraju Max Pawłowski.

Na spotkanie towarzyszące otwarciu wystawy przyszły dzieci i młodzież ze szkół na Rakowie. Wśród gości byli przyjaciele RKS Raków, związani z klubem szkoleniowcy, znawcy dziejów zarówno Częstochowy, jak i dzielnicy i samego klubu – jak Roman Sitkowski, autor książki „Raków. Dzieje dzielnicy. Dziedzictwo historyczne i kulturowe na przestrzeni wieków” czy Juliusz Sętowski z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy.

O genezie i dziejach RKS opowiadał Grzegorz Basiński – historyk z rodziny o sportowych tradycjach, autor wielu publikacji i audycji o historii Częstochowy, dzielnicy Raków oraz klubu. O swoich doświadczeniach sportowych mówili Oskar Kubik i Piotr Nocoń; odpowiadali także na pytania z sali. Na koniec można sobie było pstryknąć selfiaka z piłkarzami oraz zaprezentowanymi na spotkaniu trofeami RKS Raków.

Jak podaje w swej książce Roman Sitkowski, początki późniejszej dzielnicy Częstochowy to las Raków – mowa o nim w dokumencie rewizji starostwa olsztyńskiego z 1631 roku. O pierwszych dziesięciu mieszkańcach tamtego terenu wspomina z kolei dokument z roku 1827. W latach 1896-1902 Bernard Ludwik Hantke wybudował w ówczesnej wsi Raków koło hutę wraz z osiedlem przemysłowym w postaci istniejącego wciąż pałacyku (obecnie Miejski Dom Kultury), domów inżynierskich, majstrowskich i robotniczych. Tak powstała osada przemysłowa, wchodząca wraz z Błesznem w skład gminy Huta Stara. Ważną datą w historii osady była rewolucja 1905-1907, gdy robotnicy Rakowa walcząc m.in. o swoje prawa utworzyli „republikę rakowską” – fragment wolnej Polski w zaborze rosyjskim. W 1906 roku w jednym z domów inżynierskich Józef Piłsudski spotkał się z lokalnym kierownictwem Polskiej Partii Socjalistycznej. Tę konspiracyjną wizytę osłaniał młody Janusz Głuchowski – członek Organizacji Bojowej PPS, od 1914 r. w Legionach Polskich, późniejszy generał. Kolejnym ważnym wydarzeniem w historii Rakowa było powstanie parafii św. Józefa Rzemieślnika oraz – w 1910 roku – Cmentarza Rakowskiego.

Początki rakowskiego sportu sięgają natomiast 1914 roku, gdy powstał Klub Sportowy „Jedność”. Później powstały dwa nowe – KS „Sparta” i KS „Racovia”. W 1927 roku w miejsce tej ostatniej powstał Robotniczy Klub Sportowy „Raków” Sekcja OM TUR. Za boisko służył dawny tor wyścigów rowerowych i motocyklowych. Przed wybuchem II wojny „Raków” uzyskał awans do najwyższej w mieście klasy A. Okres okupacji niemieckiej to działalność tajnego RKS „Raków”. Najlepszy piłkarz klubu, Józef Trauc, w tamtym czasie został postrzelony w kolano, co wyeliminowało go z uprawiania sportu. Zamordowany w obozie koncentracyjnym został przedwojenny prezes klubu Marian Federak. W 1945 roku RKS „Raków” wznowił jawną działalność. 22 lipca 1955 roku otwarto nowy stadion, a rok później – istniejący do dziś budynek klubu. W 1957 roku powrócono do historycznej nazwy RKS „Raków” Częstochowa. W 1962 roku jego drużyna zdobyła swój pierwszy swój awans do ówczesnej II ligi (obecnie I liga)…

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa