Akcja „Czyste podwórko”

Większość częstochowianek i częstochowian sprząta po swoich psach w miejscach publicznych, ale zdarzają się osoby, które o tym obowiązku zapominają. ZGM „TBS” zachęca do zadbania o wspólną przestrzeń.

W ramach akcji edukacyjnej „Czyste podwórko” miejska spółka apeluje do mieszkanek i mieszkańców, by pamiętać o obowiązku sprzątania po swoich pupilach w miejscach ogólnodostępnych. Warto przypomnieć, że niesprzątanie odchodów po psie jest wykroczeniem, za które można otrzymać mandat w wysokości 500 złotych. Rozpoznawalnym symbolem akcji stał się wizerunek sympatycznego buldoga, który spogląda na właścicieli psów, by Ci posprzątali po swoich zwierzakach.

W tym roku tablice z wizerunkiem psa umieszczone są w kolejnych punktach miasta. Pojawiły się one między innymi na nowym zieleńcu przy Liceum Kopernika. ZGM „TBS” zaopatrzył swoich mieszkańców w kilka tysięcy worków na psie odchody, które są dostępne do odbioru w oddziałach eksploatacji ZGM-u. W ubiegłych latach spółka miejska postawiła łącznie 30 tablic w kształcie znaków drogowych, przypominających o obowiązującym w mieście „Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Częstochowy”.

Akcja „Czyste podwórko” została tym razem rozszerzona także o zbiórkę elektrośmieci. Celem kampanii jest szerzenie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców miasta. Ma to także zachęcić do skorzystania z bezpłatnego mobilnego punktu zbiórki odpadów niebezpiecznych i przekazywania zalegających w mieszkaniach elektrośmieci oraz innych odpadów problemowych.

Akcja ZGM „TBS” „Czyste podwórko” trwa nieprzerwanie od 2017 roku – w poprzednich latach spółka miejska apelowała także o niedokarmianie gołębi i szczurów.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa