Czym i jak dokarmiać ptaki?

W związku z zimową aurą przygotowaliśmy kilka podpowiedzi, którą pomogą nam wesprzeć ptaki w tak trudnym dla nich okresie.

Czym dokarmiać ptaki?
Ptaki należy dokarmiać wyłącznie produktami nieprzetworzonymi. Naturalnym pokarmem ptaków są nasiona, orzechy, bezkręgowce i ich jaja i larwy, części roślin lądowych i wodnych, owoce, a nawet małe ssaki, płazy czy gady. Jak widać dieta ptaków jest zróżnicowana i różne gatunki mają różne upodobania, dokarmiając ptaki warto wziąć to pod uwagę.

Ziarna i pokarm dla ptaków:
• nasiona słonecznika zainteresują sikory, mazurki wróble, dzwońce, kowalki, grubodzioby, trznadle, czyże
• owoce jak jabłka, owoce głogu, berberysu, jarząbu, aronię chętnie jedzą kosy i kwiczoły
• orzechy (niesolone) będą odpowiednim pokarmem dla niemal wszystkich ptaków odwiedzających karmniki, szczególnie lubiane są przez dzięcioły i sikory. Warto je podawać szczególnie podczas dużych mrozów, gdyż zapewniają dużo energii
• kule tłuszczowe składające się z tłuszczu (łoju) oraz nasion cieszą się dużym powodzeniem u różnych gatunków ptaków. Szczególnie warto wybierać kule bez plastikowej siatki, o którą ptaki mogą się zaplątać.
• ziarna i pokarm dla ptaków w formie gotowych mieszanek są bardzo przydatne, gdyż ich skład jest optymalny dla wielu gatunków ptaków odwiedzających karmniki, każdy z nich znajdzie coś dla siebie. W skład mieszanek zazwyczaj wchodzą pszenica, proso, sorgo, owies, słonecznik, len, nasiona chwastów.
• niesolona surowa słonina jest przysmakiem sikor, kowalików, dzięciołów
• gotowane, niesolone i pokrojone warzywa, gotowane kasze, otręby oraz płatki owsiane będą odpowiednie dla ptaków wodnych jak łabędzie i kaczki

Czym dokarmiać ptaki zimą?
Do dokarmiania ptaków zimą stosujemy pokarm taki sam, jak jesienią. Warto jednak zaznaczyć, że w okresie występowania ujemnych temperatury ptaki potrzebują pokarmu wysokoenergetycznego, o dużej zawartości tłuszczu. Do zimowego dokarmiania ptaków warto wykorzystać orzechy, kule tłuszczowe czy nie soloną surową słoninę. Pamiętajmy jednak, że słonina szybko jełczeje, trzeba ją więc koniecznie często wymieniać (co najmniej co dwa tygodnie w przypadku temperatur ujemnych, krócej w wyższych temperaturach), lepiej także nie podawać kiedy temperatury są dodatnie.

Czy można karmić ptaki chlebem?
Podawanie chleba i innego pieczywa ptakom nie jest dobrym pomysłem. Chleb przede wszystkim ma w składzie dużo soli, której ptaki nie mogą jeść. Chleb może powodować u ptaków szereg problemów zdrowotnych jak zatrucia pokarmowe i biegunki, kwasica, zespół anielskiego skrzydła, uszkodzenie nerek. Poza tym, chleb szybko pleśnieje, co utrudnia utrzymanie higieny w karmniku. Chleb podawany ptakom wodnym wprost do wody powoduje rozrost glonów, a te z kolei pochłaniają tlen, gniją i wydzielają toksyny groźne dla całego ekosystemu.

Czym kategorycznie nie karmić ptaków?
Ptakom nie wolno podawać produktów przetworzonych, słodzonych, wędzonych i solonych, mogą one poważnie im zaszkodzić. Czym jeszcze nie wolno karmić ptaków? Nasze jedzenie, jak pieczywo, nie służy ptakom, absolutnie także nie podawajmy ptakom zepsutego jedzenia. Spleśniały chleb w podwórkowych karmnikach, to niestety częsty widok, a pleśniejące jedzenie szkodzi nie tylko nam, ale i ptakom.

Jak dokarmiać ptaki zimą?
Kiedy już zdecydujemy się dokarmiać ptaki, zaplanujmy, gdzie i jak będziemy to robić. Warto pomyśleć o odpowiednim karmniku. Aby jedzenie nie pleśniało, karmnik powinien być osłonięty od deszczu, warto więc pomyśleć o karmniku z daszkiem lub powiesić w miejscu, w którym nie będzie na niego bezpośrednio podać. Karmnik powinien być niedostępny dla drapieżników takich jak koty, jeśli więc zdecydujemy się na karmnik stojący, to warto, aby stał na nodze. Zwróćmy też uwagę, aby budowa karmnika powinna umożliwiać ptakom swobodny odlot z miejsca posiłku w razie zagrożenia.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa