Banner Top

Giełda Staroci w nowym miejscu

W sobotę, 18 stycznia po raz pierwszy w nowym miejscu w Częstochowie - na targowisku przy Rynku Narutowicza - odbędzie się Giełda Staroci. Organizatorzy zapowiadają, że będzie to impreza cykliczna, w każdą trzecią sobotę miesiąca.

Od 1 stycznia, w wyniku rozstrzygnięcia przetargowego Urząd Miasta Częstochowy zawarł umowę dzierżawy na prowadzenie targowiska przy ul. Rynek Prezydenta RP Gabriela Narutowicza. Podobnie jak od ponad 20 lat, przez następne 3 lata targowisko będzie prowadziła spółka cywilna Wakand.

343 tysiące płatników w śląskim otrzyma informację z ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę pism do płatników składek z informacją o wpłatach przekazanych w 2019 r. na indywidualny numer rachunku składkowego.

W województwie śląskim taki list trafi do 343 tys. płatników, z terenu działalności częstochowskiego ZUS trafi do 47,1 tys. firm, w całym kraju do ponad 3 mln przedsiębiorców. To ostatni rok, w którym ta informacja przekazywana jest w formie papierowej.

Boże Ciało na czele Złotej Piątki OKF

Boże Ciało to nie tylko film nominowany do Oscara ale również zwycięzca Plebiscytu Złota Piątka. Widzowie OKF „Iluzja” zagłosowali niczym członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Złota Piątka 2019’ przedstawia się następująco:
• Boże ciało - 68 głosów
• Green Book - 58 głosów
• Joker - 39 głosów
• Parasite - 33 głosy
• ex aquo - po 21 głosów: Ból i blask oraz Na noże

Akty stanu cywilnego w innym miejscu

Odpisy aktów stanu cywilnego, czyli urodzenia, małżeństwa i zgonu odbierzemy teraz w pokoju 25, obok głównego holu Urzędu Stanu Cywilnego. Wszystko po to aby poprawić jakość obsługi mieszkanek i mieszkańców.

Do tej pory klienci załatwiani byli przy okienkach, na stojąco. Dziś obsługa realizowana jest przy biurku, w bardziej komfortowych warunkach i bezpośrednim kontakcie z urzędnikiem. Referat przeniesiono do pokoju 25, obok głównego holu USC, który znajduje się w innej części budynku niż miejsce, w którym dotychczas wydawano odpisy. Najlepiej korzystać z wejścia od strony ul. Śląskiej lub Jana III Sobieskiego.

Zima na sportowo

Wraz z rozpoczęciem okresu zimowego, w parku przy ul. 3 Maja na wszystkich chętnych czeka miejska ślizgawka. Na łyżwach możemy też pojeździć na sztucznym lodowisku przy ul. Boya-Żeleńskiego.

Miejska Ślizgawka jest czynna w godzinach 10.00 – 20.00. Obiekt trzeci rok z rzędu funkcjonuje w parkach podjasnogórskich, na terenie Miejskich Kortów Tenisowych przy ul. 3 Maja 1. Korzystanie z tafli, szatni i toalet jest tradycyjnie bezpłatne. Za wypożyczenie pary łyżew trzeba zapłacić 5 zł za godzinę (3,50 zł dla posiadaczy kart: „Częstochowski senior”, „Rodzina+”, „Karta Dużej Rodziny”). Najmłodsi bezpłatnie korzystać mogą z kasków ochronnych i pingwinów pomagających w jeździe na łyżwach.

Szczyt sezonu zachorowań na grypę przed nami – to ostatni moment na szczepienie

Ostatnio w Polsce zaczęły pojawiać się ogniska ptasiej grypy, która dotyczy głównie zwierząt. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy wirus grypy ptaków może zmienić swoje cechy i jest zagrożeniem dla życia człowieka.

Jak podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny wirus grypy, który ostatnio zaatakował stada drobiu hodowlanego jest wysoce zjadliwy dla drobiu, ale nie patogenny dla ludzi. Przed nami jednak szczyt sezonu zachorowań na grypę, która może dotknąć każdego z nas. Dlatego eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zalecają szczepienia przeciw grypie, by mieć pewność, że unikniemy ryzyka zachorowania.

Merentibus 2020

Podczas spotkania noworocznego w Filharmonii Częstochowskiej, prezydent Częstochowy wręczył szczególne wyróżnienia. Miejskimi medalami Merentibus nagrodził byłych prezydentów miasta oraz osoby, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju Częstochowy.

Medal Merentibus to specjalne odznaczenie Prezydenta Miasta przyznawane za zasługi na rzecz miasta, samorządu oraz wkład w rozwój Częstochowy. W czasie poniedziałkowego spotkania noworocznego, które odbyło się 13 stycznia, medale wręczono osobom, które w poprzednich latach i wcześniejszych kadencjach samorządu dbały o miasto. Odznaczenia odebrali:

VI edycja budżetu obywatelskiego - wyraź swoją opinię

Referat Dialogu i Praw Człowieka Wydziału Polityki Społecznej zaprasza częstochowianki i częstochowian do wzięcia udziału w procesie ewaluacji VI edycji budżetu obywatelskiego.

Styczeń to z jednej strony rozpoczęcie przygotowań do realizacji projektów, które zostały wybrane w zeszłorocznym głosowaniu w ramach VI edycji budżetu obywatelskiego, a z drugiej – początek prac nad kolejną edycją.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px