Banner Top

Prace nad paulińskim szlakiem

Na jasnej górze odbyło się spotkanie roboczej grupy ds. powstania Europejskiego Szlaku Paulinów. W trzecim spotkaniu roboczym zespołu pracującego nad utworzeniem projektu Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów wzięli udział m.in. przedstawiciele Zakonu Paulinów na Jasnej Górze, miast Częstochowy i Myszkowa oraz wydziałów i instytucji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Prace nad utworzeniem Paulińskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego jest efektem listu intencyjnego jaki podpisali w tym roku marszałek Jakub Chełstowski oraz O. Arnold Chrapkowski – Przełożony Generalny Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Ma on stanowić centralną część planowanego do realizacji Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. Nad jego utworzeniem pracę rozpoczęło Województwo Śląskie oraz Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

PKP Częstochowa-Raków – zamknięty przejazd pod wiaduktem

Z powody przebudowy pętli tramwajowej od piątku 18 października zostanie zamknięty dla ruchu kołowego przejazd pod wiaduktem między skwerem Junaków a ul. Leśmiana. Prace potrwają do grudnia.

Jest to niezbędne dla przebudowy pętli tramwajowej i wykonania przebudowy kanału deszczowego oraz kilku innych sieci uzbrojenia podziemnego, w ramach budowy Centrum Przesiadkowego „Raków”.

W piątek tramwaj nr 1 tylko do Zajezdni MPK

Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że ze względu na konieczność wykonania przeglądu i kontroli nowej sieci trakcyjnej, 18 października w godz. 8.00–13.00 linia tramwajowa nr 1 będzie skrócona na odcinku pomiędzy zajezdnią a Kucelinem.

Tramwaje linii nr 1 będą kursować na skróconej trasie PROMENADA NIEMENA – ZAJEZDNIA MPK.

Światowy Dzień Żywności w Częstochowie

W piątek 18 października br. Bank Żywności w Częstochowie organizuje imprezę happeningową z okazji Światowego Dnia Żywności. Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem „Marnując żywność, marnujesz planetę”. Banki Żywności w Polsce chcą zwrócić szczególną uwagę na skutki ekologiczne tego zjawiska.

Głównym elementem częstochowskiej imprezy będzie przemarsz uczestników na trasie: Plac Daszyńskiego – Aleje Najświętszej Maryi Panny - Plac Biegańskiego. Początek happeningu o godz. 11.00. W imprezie udział wezmą, przedszkola, uczniowie częstochowskich szkół, osoby niepełnosprawne, młodzież oraz przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych.

Posadźmy drzewo – akcja się rozwija...

Kilkanaście nowych klonów rośnie od środy niedaleko Szkoły Podstawowej nr 54, w pobliżu Promenady Niemena. W akcję zainicjowaną przez samorząd sukcesywnie włączają się także lokalne firmy i fundacje.

17 klonów w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 54 między Promenadą Niemena a Laskiem Aniołowskim zasadziły uczennice i uczniowie tej szkoły, a także młodzież z Zespołu Szkół Specjalnych nr 28 i Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych. W akcji uczestniczyli także prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, wiceprzewodniczący Rady Miasta Łukasz Kot oraz Łukasz Banaś i Tomasz Blukacz. Prezydent wraz z radnymi zainaugurował tydzień temu jesienną edycję akcji „Posadźmy drzewo w Częstochowie”, sadząc kilkanaście klonów przy ul. Kanał Kohna.

Częstochowa laureatem programu SYMBOL 2019

Najlepsi w kraju przedstawiciele samorządów, przedsiębiorstw komunalnych, szpitali, spółdzielni oraz innych branż zostali nagrodzeni podczas uroczystej Gali Finałowej programu „Symbol 2019 - Nowa Generacja Usług Publicznych”, która odbyła się w Katowicach. Częstochowa została nagrodzona w kategorii „Symbol Polskiej Samorządności 2019”.

Rozpoczęcie finału otworzył panel dyskusyjny pod hasłem „Nowoczesność w działaniu podmiotów z sektora usług publicznych”, podczas którego uczestnicy poruszali tematy dotyczące m.in. smart jako nowej wizji ruchu drogowego, efektywnej strategii pozyskiwania i wykorzystania funduszy unijnych, nowych inwestycji infrastrukturalnych w kontekście wymogów „zielonej” polityki energetycznej, nowoczesnego spojrzenia na systemy zarządzania oraz wdrażania najwyższych standardów technologicznych w przedsiębiorstwach wodociągowych z uwzględnieniem dbałości o jakość i ochronę środowiska.

W październiku uczniowie rozmawiają o godności! 13. Światowy Dzień Godności

16 października już po raz 13. obchodzony jest Światowy Dzień Godności, organizowany przez międzynarodową organizację non-profit - Global Dignity.

Dzięki polskiemu oddziałowi Fundacji Global Dignity Poland także polscy uczniowie od kilkunastu lat biorą udział w rozmowach na temat godności. W tym roku około miliona młodych ludzi na całym świecie będzie godnie obchodzić ten wyjątkowy dzień! W jaki sposób?

Uważaj na oszustwa „na ZUS”

Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje do swoich klientów o ostrożność przy otwieraniu i odpowiadaniu na maile, które wydają się być korespondencją z ZUS. Dokładnie zwracajmy uwagę na adres, z którego przychodzą maile.

Po kilku miesiącach spokoju, oszuści podszywający się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie podjęli aktywność w internecie. W ostatnich dniach dość liczna grupa klientów Zakładu, w różnych częściach kraju, otrzymała maile z informacją o pilnej konieczności spłaty zaległości składkowych.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px