Banner Top

Pracownicy MOPS w Częstochowie wystąpili w bajce swojego autorstwa

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie przygotowali dla najmłodszych niecodzienny prezent. Napisali scenariusz bajki pt. „Pani Mikołajowa i elfia maskarada”, a następnie zaprezentowali ją w formie przedstawienia na profesjonalnej scenie.

To kolejny raz, gdy przedstawiciele MOPS wcielają się w rolę postaci z krainy Świętego Mikołaja. W tym roku udało im się nawet namówić do współpracy Huberta Urbańskiego, prowadzącego m.in. program „Milionerzy”.

Znajdź prezent dla bliskich na świątecznym jarmarku

Wiele pomysłów na bożonarodzeniowe prezenty, ręcznie wykonane dekoracje i smakołyki na rodzinne spotkania będzie można znaleźć na świątecznym jarmarku w Centrum Handlowym Auchan Poczesna. Stoiska handlowe będą dostępne w godzinach pracy galerii handlowej do 15 grudnia.

Święta Bożego Narodzenia już coraz bliższej. Wszystkich, którzy szukają oryginalnych pomysłów na prezent dla najbliższych czy świątecznych dekoracji Centrum Handlowe Auchan Poczesna zaprasza na jarmark świąteczny.

14 grudnia odbiór odpadów niebezpiecznych i liści

W sobotę, 14 grudnia w kolejnych częstochowskich dzielnicach będzie można pozbyć się zużytego sprzętu AGD, przeterminowanych leków, chemikaliów, baterii. Mobilny Punkt Zbierania Odpadów Problemowych (MPZOP) znów wyruszy w miasto.

Należy bezwzględnie pamiętać, że wrzucanie odpadów problemowych/niebezpiecznych do pojemników na śmieci komunalne to zagrożenie dla środowiska.
Odpady problemowe (wymagające opakowania) powinny znajdować się w szczelnych (niecieknących) i nieuszkodzonych opakowaniach oraz posiadać oryginalną informację (etykietę) umożliwiającą identyfikację odpadu w chwili przekazania. Nie wolno mieszać odpadów problemowych z innymi.

Do pracy w województwie śląskim przyjeżdżają z całego świata

Ponad 61 tysięcy osób z zagranicznym paszportem w województwie śląskim opłaca składki na ubezpieczenia społeczne. W całej Polsce legalnie pracujących cudzoziemców jest przeszło 683 tysiące. To dane z końca października.

W porównaniu do września nastąpił wzrost liczby cudzoziemców o 17 tysięcy w skali kraju, a w województwie śląskim o około 2 tysiące. W większości są to obywatele Ukrainy, ale na Śląsku nie brakuje też mieszkańców tak egzotycznych krajów jak Laosu, Gambii, czy Barbadosu.

Grypa atakuje województwo śląskie

Od września do grudnia 2019 roku w województwie śląskim z objawami grypy i chorób grypopodobnych do lekarzy trafiło 123 544[1] osób, a hospitalizacji wymagało już 141 osób. W województwie wielkopolskim odnotowano już trzy przypadki śmiertelne!

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy apelują, aby nie lekceważyć żadnych objawów, ponieważ grypa niesie za sobą możliwość wystąpienia groźnych dla życia powikłań pochorobowych i nieleczona może doprowadzić do zgonu. Osoby, które jeszcze nie zachorowały ciągle mogą skorzystać ze szczepień.

Czy upoważnienie asystenta medycznego do wystawiania e-ZLA jest jeszcze ważne?

Zwolnienie lekarskie może wystawić asystent medyczny za lekarza. Musi mieć jednak stosowne do tego  upoważnienie. Jest ono ważne przez rok, a po upływie 12 miesięcy trzeba wystawić kolejne.

Lekarze mogą upoważnić asystentów medycznych do wystawiania e-zwolnień od 23 października 2018 r. Takim asystentem, który w imieniu danego lekarza wystawi e-ZLA,  może być każda osoba, która wykonuje zawód medyczny lub choćby czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.

Nagrody w konkursie „Moje ulubione gry i zabawy” wręczone

10 grudnia br. w Galerii Art Foto Regionalnego Ośrodka Kultury odbyło się wręczenie nagród i otwarcie wystawy z pracami laureatów XXIV Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Temat tegorocznego konkursu brzmiał „Moje ulubione gry i zabawy”. Blisko 100 niezwykle kolorowych i wesołych prac zgłosiło trzynaście placówek szkolno-wychowawczych z terenu Województwa Śląskiego.

„Mickiewicz” skończył 70 lat

V Liceum im. Adama Mickiewicza obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia istnienia. 9 grudnia z tej okazji zorganizowano w szkole akademię.

Obchody jubileuszu zainaugurowano 16 października biegiem na nowym boisku szkolnym - 70 kilometrów na 70 lat V LO im. A. Mickiewicza, a 30 października odbyła się Dziadoteka, czyli 70 tańców na 70-lecie szkoły, nawiązująca do staropolskich zwyczajów i najsłynniejszego dramatu wieszcza, patrona liceum.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px