Banner Top

Trip-Hop - klucz do Poświatowskiej

W tym roku w ramach obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego Miasto Częstochowa organizuje widowisko muzyczne „Puls” dedykowane częstochowskiej poetce Halinie Poświatowskiej.

Obok twórcówtrip-hopu z angielskiego Bristolu, w niezwykłym majowym koncercie wezmą udział m.in. Monika Brodka, Renata Przemyk, Wojciech Waglewski oraz Skubas.

26 maja wieczorem na Placu Biegańskiego wiersze Poświatowskiej w specjalnych aranżacjach wykonają: Monika Brodka, Skubas, Wojciech Waglewski, Renata Przemyk, Natalia Sikora, Emose Uhumnwangho oraz… zespółJarzębina. Przygotowaniem aranżacji zajął się James Morton - jeden z najzdolniejszych saksofonistów w Wielkiej Brytanii, na co dzieńgrający z zespołem The Herbaliser. Natomiast do współpracy zaproszeni zostali muzycy z Bristolu, którzy w głównej mierze tworzyli i tworzą światowąscenętrip-hopu.

Halina Poświatowska żyła 32 lata, z których prawie 20 spędziła w szpitalach. Choroba serca, której nabawiła się w wyniku powikłań po anginie, na którą zachorowała podczas wojny, zdefiniowała całe jej życie. Męża, który również chorował na serce i po dwóch latach małżeństwa uczynił ją młodą wdową, poznała w sanatorium, a możliwość rozpoczęcia prestiżowych studiów w Stanach Zjednoczonych pojawiła się przy okazji wyjazdu na skomplikowaną operację serca.

Jej historia w czasie majowego widowiska w Częstochowie zostanie przedstawiona na kilku poziomach, pomogą w tym: muzyka, taniec oraz video mapping. Organizatorzy „Pulsu” chcieli trochę uciec od przyjętego w Polsce klasycznego sposobu opowiadania poezji, dlatego nie będzie to koncert poezji śpiewanej. Tragiczny życiorys „Haśki”, syndrom zamknięcia oraz fakt, że większość swojego życia spędziła w izolacji (dom, szpital), skierowały pomysłodawców koncertu w stronę trip hopu - gatunku, który może być ciekawą próbą oddania jej sytuacji egzystencjalnej, emocji, osobowości, twórczości…

- Uznaliśmy, że dźwięki nawiązujące do muzyki Portishead, Massive Attack czy Roni Size najlepiej nam do tego posłużą – tłumaczą Marzena Kopczyńska-Urlich i Michał Gawlicz odpowiedzialni za reżyserię i scenariusz całego wydarzenia.

Muzyczny zespół „Pulsu”tworzą:
James Morton (The Herbaliser, NPG Hornz, Raphael Saadiq) – saksofon altowy
Angelo Bruschini (Massive Attack) – gitara
DJ Suv (Raprazent, Fresh 4, Mercury Prize winner) - DJ / producent
Si John (Roni Size Reprazent ) - gitara basowa / syntezator
Oliver Parfitt (The Herbaliser) - moog/ klawisze
Simon Lea (James Blunt, Ronnie Wood, Katie Melua, Temperance Movement) – perkusja
Tomasz  Bura (Etienne Mbappe) - pianino/ klawisze
Everton Thomas - (Lee Scratch Perry, Courtney Pine) – inżynier dźwięku.

Wiersze w specjalnych aranżacjach wykonająpolscy wokaliści:
Monika Brodka, Renata Przemyk, Natalia Sikora, Emose Uhumnwangho, zespółJarzębina, Skubas oraz Wojciech Waglewski.

Na scenie muzykom towarzyszyć będą tancerze z Wrocławskiego Teatru Tańca oraz tancerze na szarfach. Za pomocą choreografii przygotowanych przez Bożenę Klimczak (wieloletni choreograf Opery Wrocławskiej) będą opowiadać historię życia Poświatowskiej. Całość widowiska dopełni specjalnie przygotowany na ten wieczór video mapping. Za scenariusz i reżyserię odpowiada wrocławski duet „Generalnie Smakowicie” – Marzena Kopczyńska-Urlich i Michał Gawlicz.

Koncert „PULS” na Placu Biegańskiego w Częstochowie (26 V o godz. 21) poprzedzą występy Pawła Łowickiego (godz.19) i Iwony Chołuj (godz.20). W pubie muzycznym Stacherczak zaplanowano też Trip Hop After Party (godz. 23). Przed godz. 20 prezydent miasta wręczy na scenie coroczne wyróżnienia „Promotor Częstochowy”.

cz.info.pl; źródło: Informacja prasowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px