Banner Top

Tomasz Tomaszewski. To, co trwałe...

Tomasz Tomaszewski zajmuje się fotografią prasową, publikuje swoje zdjęcia w najważniejszych pismach polskich i wielu zagranicznych, jak m.in: „Stern”, „Paris Match”, „New York Times”, „Time”, „Die Zeit”, „Elle”.

Od dwudziestu ośmiu lat współpracuje z magazynem „National Geographic”. Laureat polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Posiada stopień doktora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.  Autor wielu wystaw indywidualnych w kraju i na świecie.

Na wystawę składa się 57 fotografii wraz z opisami. Autorem tekstów towarzyszących każdemu ze zdjęć jest Grzegorz Kapla.  Praca nad tematem trwała blisko dwa lata - fotograf  zajmował się dokumentowaniem codzienności i życia mieszkańców Bukowiny Tatrzańskiej. Efekt tych starań możemy zobaczyć na wystawie oraz w towarzyszącym jej albumie.

Autor zabiera nas do niewielkiej podhalańskiej wsi położonej kilkanaście kilometrów od Zakopanego. Jest to jednocześnie podróż w przestrzeń symboliczną dla całego Podhala. Fotografie Tomasza Tomaszewskiego obrazują fenomen góralszczyzny jako zjawiska tożsamościowego – w znaczeniu narodowym, społecznym, kulturowym. Artysta ujawnia swoją metodę twórczą: z wielu obserwacji starał się wyłowić atrakcyjną osobliwość zjawisk
i momentów, które można było potraktować jako coś więcej aniżeli obiekt,  aby na końcu zamienić całość w symboliczny obraz.

Jeden z bohaterów zdjęć, zapytany o to, dlaczego tak dużo opowiada o tradycji i wierze, odpowiedział prostymi słowami: „Mówię o tym, bo lubię to, co trwałe”. W ten sposób powstał tytuł książki. I wystawy.

Podczas wernisażu Autor zaprezentuje  rozszerzony zestaw zdjęć w formie pokazu komputerowego wraz z autorskim wykładem.

Tomasz Tomaszewski. To, co trwałe...
Górale, tradycja i wiara
fotografia
25/11 – 31/12/2017
wernisaż 24/11/2017, godz.18.00
Miejska Galeria Sztuki, Al. Najświętszej Maryi Panny 64, Częstochowa
Sala Gobelinowa

cz.info.pl; źródło: MGS

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px