Banner Top

Dla pasjonatów i nie tylko...

„Czytanie na Bieganie” jest akcją skierowaną do wszystkich pasjonatów, kolekcjonerów i miłośników kultury występującej pod różną postacią w formie książek, kaset magnetofonowych, filmów, płyt winylowych czy CD.

Przedsięwzięcie ma na celu zniwelowanie przerażających statystyk, które pokazują, że ponad 10 milionów Polaków nie ma ani jednej książki w domu, 6 milionów Polaków jest poza kulturą pisma, a 63% Polaków nie czyta książek.* Wystawcy cyklicznie, od marca 2015 roku, w każdy pogodny weekend na Placu Biegańskiego organizują stoiska wystawiennicze z książkami, płytami winylowymi, CD, filmami DVD.

Chcą podzielić się swoimi zbiorami z innymi, którzy nie mieli okazji zdobyć swojej ulubionej, bądź długo poszukiwanej książki lub filmu, a podczas akcji „Czytanie na Bieganie” taka szansa może się niespodziewanie nadarzyć.

Każdy znajdzie coś dla siebie, a niektóre egzemplarze jak pierwsze wydania zarówno książek jak i płyt są wydawnictwami unikatowymi i niejednokrotnie poszukiwanymi przez kolekcjonerów! Wystawcy zapraszają do odwiedzania Placu Biegańskiego w każdy pogodny weekend przez cały rok!

Organizatorzy akcji wciąż poszerzają swoją ofertę kulturalną - do każdej nabytej książki, płyty czy filmu, dodają mini dzieła sztuki, jakimi są specjalnie projektowane zakładki do książek. Swój pomysł realizują z własnych środków, a do akcji zaprosili artystów związanych z Częstochową.

Zakładki promują rodzimych artystów oraz są formą podziękowania organizatorów za ponad roczne działanie, dla wszystkich, którzy wspierają akcję i wiernie jej kibicują. Warto dodać, że nakład każdej zakładki jest limitowany i wynosi zaledwie 500  sztuk. Z biegiem czasu i kolejną następną zakładką, stworzona zostanie unikalna, niepowtarzalna, kolekcja zakładek. Pierwszą zakładkę wykonał Jacek M. Krasucki, na drugiej znalazła się grafika Arkadiusza Zająca, na trzeciej „Kobieta z koszem owoców” Bartosza Frączka.

Kolejne zakładki były sukcesywnie przygotowywane przez częstochowskich artytów. W listopadzie 2016 roku zostały wydane dwie następne zakładki autorstwa Tomka Wolskiego „Łap za książkę!” i Dariusza Ślusarskiego „Kolekcjoner”.

W kwietniu 2017 roku została wyemitowana zakładka autorstwa Zofii Pałuchy „Rusałka”, w maju Michała Błacha „Murale”. Ósma zakładka, to grafika Tomasza Sętowskiego „Lost Ship”. Na kolejnych zakładkach, dziewiątej i dziesiątej, Piotr Kaniecki „Zaślubiny w Tel Avivie” i Monstfur „TV Casualty”. Organizatorzy akcji mają już opracowanych dwadzieścia siedem zakładek... Czyje prace są na kolejnych zakładkach? Odpowiedź znajdziecie odwiedzając akcję „Czytanie na Bieganie”.

Najbliższe spotkanie zaplanowano w sobotę 28 i niedzielę 29 października, o ile aura na to pozwoli.

cz.info.pl

*dane ze źródła Biblioteki Narodowej

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px