Banner Top

Zapowiedzi

Tribute to Miles Davis

W Częstochowie w dniach 24-26 maja odbędą się trzy koncerty poświęcone twórczości tego znakomitego trębacza i kompozytora - jego muzyce i dokonaniom.

Data wydarzenie nie jest przypadkowa, bo to właśnie 26 maja 1926 roku urodził się Miles Davis i to jemu Frank Parker i zaproszeni do projektu muzycy - Kajetan Galas, Michał Walczak, Paweł Surman, Bartek Bednarek, Mikołaj Pospieszalski - chcą oddać hołd. Artyście, który zmienił oblicze jazzu i wywarł ogromny wpływ na ten gatunek.

14-th Hot Jazz Spring

Już po raz czternasty odbędzie się w Częstochowie Festiwal Jazzu Tradycyjnego „Hot Jazz Spring”.

I w tym roku nie brakuje na nim muzyków światowej klasy na każdym z koncertów. Gwiazdami piątkowego koncertu będą Scott Hamilton i Tcha Limberger, sobotniego Boney Fields i Wojciesław Kamiński, którzy wystąpią ze swoimi zespołami. Ten ostatni obchodzi w tym roku jubileusz 40-lecia istnienia swej formacji Swing Workshop. Gwiazdami koncertu finałowego będą Abi Wallenstein i Peter Mante.

Koncert Teresy Werner i Gorana Karana

Teresa Werner to polska piosenkarka pochodząca z Nakła Śląskiego. Pojawiła się na scenach największych teatrów świata, w tym m.in. Carnegie Hall oraz Broadway.

Jej występy obejmowały Europę, Afrykę, Azję oraz Amerykę Północną. W 1991 roku Teresa Werner reprezentowała zespół "Śląsk" na Festiwalu Piosenki Ludowej w RPA, gdzie zajęła pierwsze miejsce. Jej kariera solowa przyspieszyła po nagraniu takich hitów jak "Miłość jest piękna", "Dałabym Ci dała" czy "Kocham swoje morze".

Wojciech Cejrowski: Ale Meksyk

Akademickie Centrum Kultury „Klub Politechnik” zaprasza na stand-up Wojciecha Cejrowskiego pt. „Ale Meksyk”.

„Ale Meksyk” to występ w amerykańskiej konwencji stand-up comedy. Przy okazji można kupić książki WC w promocyjnej cenie, uzyskać autograf i zrobić wspólne zdjęcie – do ostatniego chętnego!

Niech żyje bal...

Projekt symfoniczny Niech żyje bal zabiera nas w świat poezji Agnieszki Osieckiej – pełen spraw zwykłych, codziennych oraz wielkich – uniwersalnych, w świat niebanalny, choć pełen niespełnienia i nie zawsze idealny, w świat kobiety wrażliwej, wolnej i fascynującej.

Teksty znakomitej polskiej poetki stały się okazją do spotkania łódzkiej wokalistki – Izy Połońskiej i Leszka Kołodziejskiego – akordeonisty, pianisty, aranżera i kompozytora; artystów, którzy już od jakiegoś czasu marzyli o zrealizowaniu piosenek do słów Agnieszki Osieckiej na swój sposób.

Bezpłatne badania mammograficzne

Niespełna połowa uprawionych Polek zgłasza się co roku na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia.

To niewielki odsetek w porównaniu do innych państw, gdzie w badaniach mammograficznych uczestniczy ponad 70 % uprawnionych pań. Warunkiem skuteczności Programu jest jego masowość, długoterminowość i wysoka jakość. Jego waga i znaczenie dla zdrowia i życia Polek jest nie do przecenienia. Kobiety w wieku 50 – 69 lat są bowiem najbardziej narażone na ryzyko zachorowania.

Trip-Hop - klucz do Poświatowskiej

W tym roku w ramach obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego Miasto Częstochowa organizuje widowisko muzyczne „Puls” dedykowane częstochowskiej poetce Halinie Poświatowskiej.

Obok twórcówtrip-hopu z angielskiego Bristolu, w niezwykłym majowym koncercie wezmą udział m.in. Monika Brodka, Renata Przemyk, Wojciech Waglewski oraz Skubas.

Jasne, że muzeum

Muzeum Częstochowskie przygotowało program zajęć o historii miasta dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Organizatorzy zapraszają do Ratusza na wyjątkowe spotkania z historią.

Muzeum Częstochowskie proponuje:
Lekcje realizowane w Sali Reprezentacyjnej
• 100 lat historii Częstochowy na pocztówce i fotografii – lekcje prowadzone w oparciu o prezentację multimedialną wybranego zbioru pocztówek i fotografii,
• Eksponaty opowiadają historię – lekcje przybliżające źródła historyczne o Częstochowie w zbiorach muzealnych,
• Konfederacja barska w Częstochowie.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px