Banner Top

Wernisaż wystawy malarstwa Anity Grobelak

Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” oraz autorka zapraszają na wernisaż wystawy malarstwa Anity Grobelak.

W abstrakcyjnym malarstwie Anity Grobelak nie odnajdziemy zaangażowania społeczno–politycznego. Są to prace silnie działające na wyobraźnię indywidualnego odbiorcy. Autorka nie odbiera nam prawa do wrażeniowej percepcji, nie sugeruje sfabularyzowanych treści lub symboli, jakie by narzucał zwerbalizowany tytuł. Ogranicza się do przeobrażenia materii, barwy i światła w oniryczne hologramy.

Zresztą, jak sama stwierdza: Obraz jest gdzieś wewnątrz i niepokojąco stara się wydostać z człowieka. Potrzeba malowania staje się na tyle silna, że z ekspresjonistyczną pasją nanosi się na płótno, papier, pilśnię kolejne warstwy farby. Temu procesowi towarzyszy poczucie, iż jest się praktycznie takim samym narzędziem co farba, pędzel, szpachla. Ta instrumentalizacja – wbrew pozorom – jest satysfakcjonująca. Przyjemnym staje się pozwalanie sobie na przepływ bliżej nieokreślonej energii, myśli, skojarzeń. Dopiero później pojawia się potrzeba przeobrażenia „nieświadomego” w „świadome” działanie.

Owa świadomość ujawnia się między innymi w dbałości o estetykę; w nadawaniu pionowym smugom gwałtownych gestów i pozornie swobodnych nacieków subtelnego laserunku; w wydobywaniu światła pulsującego z przestrzeni obrazu środkami formalno – plastycznymi; w dbałości o bogactwo kontrastów barwnych, fakturalnych, kierunkowych. Artystka świadomie wybiera najczęściej akryl, aby nie wprowadzać już dodatkowego światła, jakie daje farba olejna w zależności od otoczenia, w którym się znajduje. Choć wiele ciężkich form, brył wydaje się być w tych pracach osadzonych w płynno–mglistej materii i przez nią rozbitych, to jednak masywnie one trwają.

Chyba ulubione przez Anitę Grobelak pionowe kierunki sugerują stabilność i majestatyczność. „Pozostałe realizacje – podaje Tomasz Starczewski – mają rozbitą zawartość form (ale kompozycyjną jedność)”. Historyk sztuki dostrzega w nich działania impresyjne i zalicza do czystej abstrakcji, w której brak rzeczywistych odpowiedników staje się zaletą, bowiem „(…) ułatwia koncentrację uwagi na wartościach czysto plastycznych. W tych, jak i poprzednich eksponatach do ważnych czynników należą kolor, światło i przestrzeń. Ale charakterystyczną cechą tego malarstwa jest materia. W eksponowanych pracach nie ma obrazu malowanego gładko oraz jednolitą fakturą. Jedno z płócien pokryto farbą o gruzełkowatej powierzchni, niby sople i stalaktyty w jaskiniach. Niektóre zgrubienia farby wygładzono rozgniatając szpachlą. Widać wtedy m.in. patynę w charakterze starego omszałego drewna lub miedzi, złota czy mosiądzu. Szlachetność materii wydobyta zostaje poprzez kontrasty faktur, barwy i światła. Nieraz mieni się ona kolorem, migotliwością cennego kruszcu lub biżuterii”.

W istocie Anitę Grobelak pociąga chropowaty relief, który starannie szlifuje kolejnymi warstwami laserunkowo nakładanego koloru. Na uwagę zasługuje też szeroka gama kolorystyczna, jaką się posługuje. Z pewnością jej prace zainteresują miłośników koloryzmu, twórczości Brzozowskiego, czy Potworowskiego.

Wojciech Pogorzelski

Anita Grobelak - urodzona 4 maja 1975 roku w Częstochowie. Ukończyła w 1999 roku wyższe studia magisterskie na Wydziale Filologiczno – Historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie na kierunku filologia polska; w roku 2001 – Wydział Pedagogiczny WSP w Częstochowie, gdzie otrzymała tytuł licencjata w zakresie pedagogiki wczesnoszkolnej.

W 2002 roku uzyskała tytuł magistra wychowania plastycznego po ukończeniu Wydziału Artystycznego WSP w Częstochowie (obecnie Akademia im. Jana Długosza). Dyplom z wyróżnieniem obroniła w Pracowni Malarstwa profesora Wernera Lubosa. Od 2006 roku członek Stowarzyszenia Proartystycznego „Integracja”, kurator Galerii Teatru from Poland w Częstochowie, ul. Zaułek Wieluński 2.

Animowała też działania artystyczne Galerii Groovy Grupy. Była członkiem biura festiwalowego Festiwalu działań parateatralnych i performance'u OFFsceniczny w Częstochowie, I Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Ogródkowych „W Zaułku” (2006), Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj! (2011). W latach 2006 – 2009 organizatorka Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego pod hasłem „Teatr mundi”. Od 2007 r. właścicielka Galerii Teatr from Poland w Częstochowie, Al. NMP 2, a w latach 2011 – 2016 menager artystyczny Teatru from Poland. W ramach tej działalności zajmowała się animacją kulturalną (koncerty, imprezy klubowe, charytatywne, spotkania literackie, filmowe, wystawy, warsztaty, przeglądy, konkursy, festiwale, itp.).

Była współtwórcą i organizatorem projektu CzęstochowskaMłodaScenaArtystyczna (2007-2008); cyklu wystaw fotografii w ramach „GaleriaMłodychTwórców” (2007-2008); 7x7 dni Fest (2011); Manufaktury książki (2012); członkiem jury I i II Ogólnopolskiego przeglądu monodramów 42-200 Monodram w Częstochowie (2008-2009). Anita Grobelak jest też pomysłodawcą i organizatorem Free Art Fest from Poland. Festiwalu Sztuki Niezależnej (2009 -2017); przeglądu zespołów muzycznych Debiuty from Poland (2009 – 2017); projektu Częstochowa Bajkowa (2011- 2012); Ogólnopolskiego konkursu fotograficznego Zobacz Częstochowę i festiwalu Peron Częstochowa (2014-2017).

W 2016 roku za osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy. Ma na swoim koncie ponad sześćdziesiąt wystaw zbiorowych i indywidualnych. Zajmuje się malarstwem i instalacją.

piątek 12 stycznia - godz. 19.00
Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, ul. Dąbrowskiego 1, Częstochowa
Wstęp wolny

cz.info.pl; źródło i foto: AG

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px