Banner Top

Z archiwów PWSFTviT: 86. rocznica urodzin Henryka Kluby

Na kolejne spotkanie z cyklu „Z archiwów PWSFTviT” Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” zaprasza już 9 stycznia o godz. 18.00. Tym razem  poświęcone ono będzie 86. rocznicy urodzin Henryka Kluby.

Urodzony w Przystajni, przed Szkołą Filmową kształcił się w Studium Teatralnym przy  Teatrze im. A. Mickiewicza. Był „naszym człowiekiem” w Łodzi; jako pedagog i wieloletni rektor pozostawał zawsze bardzo życzliwy dla swoich studentów.

Z jego wsparcia korzystał Witold Szymczyk, ale i jego kolega z IV LO im. Sienkiewicza Łukasz Wylężałek oraz wielu innych. Jego film „Gwiazda piołun” miał ogólnopolską premierę przy okazji otwarcia w 1989 roku Ośrodka Kultury Filmowej. Zmarł w 2005 roku, w Koninie.

Spotkanie poprowadzi wspomniany już doktor Witold Szymczyk. Częstochowianin przez rodzinę i przyjaciół nazywany „Miśkiem” jest absolwentem IV LO im. Sienkiewicza. Oczywiście też łódzkiej „Filmówki”, w której jest dydaktykiem – obecnie i przez ostatnich 30 lat. Napisał m.in. podręcznik „Inscenizacja filmowa”. Jesienią 2015 r. rozpoczął z operatorem Tomaszem Samosionkiem zdjęcia do nowej produkcji pt.: „Miasto Kobiet”.

wtorek 9 stycznia - 86. rocznica urodzin Henryka Kluby - godz. 18.00
Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, ul. Dąbrowskiego 1, Częstochowa

cz.info.pl; źródło: OPK „Gaude Mater”

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px