Banner Top

cz.Kultura

Czyż nie dobija się koni?

„Czyż nie dobija się koni?”, film zrealizowany przez Sydneya Pollacka, wkracza na ekrany kin w grudniu 1969 roku. Kilka miesięcy później zostaje obwołany jednym z najważniejszych obrazów w dziejach amerykańskiej kinematografii.

Nominowany m.in. do Oscara, Złotych Globów, nagrody BAFTA. W 1970 r. Nominację do Oscara za rolę Glorii otrzymuje Jane Fonda, ale najlepszym aktorem drugoplanowym okazuje się Gig Young grający Rocky’ego.

Krzysztof Świertok. Magia Suwalszczyzny

Od 25 lat etatowy fotograf Klasztoru Jasnogórskiego. Autor kilkunastu wystaw fotograficznych między innymi w Muzeum Polskim w Chicago. Autor zdjęć do kilkudziesięciu książek w tym pięciu autorskich albumów.

W jego życiu są dwie „małe ojczyzny”: Częstochowa i Suwalszczyzna, gdzie wyjeżdża od 30 lat. Suwalszczyzna to miejsce magiczne na mapie Polski, żyjące swoim jedynym i nigdzie niespotykanym rytmem. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas w 2018 r. i są, jak deklaruje fotograf: „nieśmiałą próbą pokazania cząstki tej magii”.

Promocja książek Leszka Engelkinga

Muzeum Częstochowskie zaprasza na promocję książek w tłumaczeniu Leszka Engelkinga „Gips i jaśmin”, wybór poezji Federico Garcíi Lorca oraz Eseje, Williama Butlera Yeatsa.

Federico García Lorca (1898-1936) to najczęściej wydawany na świecie poeta języka hiszpańskiego. Coraz to nowi tłumacze próbują zmierzyć się z jego poezją, jak również z jego dziełami scenicznymi, chętnie grywanymi przez liczne teatry.

Dźwięki Ziemi i Przestrzeni - koncert relaksacyjny

Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” zaprasza do niezwykłej podróży przez naturę i moc dźwięku. Najbliższy koncert relaksacyjny z cyklu Dźwięki Ziemi i Przestrzeni odbędzie się 19 grudnia.

„Dźwięki Ziemi i Przestrzeni” to niezwykłe przedstawienie muzyczne, które mocno relaksuje i regeneruje ciało przywracając spokój i harmonię. Działa kojąco na zmysły i umysł, wzbogaca wyobraźnię, oraz pobudza do refleksji nad tym co naprawdę liczy się w życiu.

JAZZtochowa: Krzysztof Ścierański Trio

7 grudnia na scenie Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” pojawi się Krzysztof Ścierański. W ramach cyklu koncertów JAZZtochowa wystąpi w towarzystwie Dimy Gorelika i Pétera Somosa.

Krzysztof Ścierański jest muzycznym samoukiem (ukończył Pomaturalną Szkołę Ochrony Środowiska). Po kilku latach gry w zespołach, m.in. w hard-rockowym Systemie, został w wieku 22 lat basistą jazz-rockowego zespołu Laboratorium, z którym nagrał 5 płyt i zagrał kilkaset koncertów, także za granicą, m.in. na festiwalach w Hiszpanii i w Indiach.

Al di Meola

Jeden z najwybitniejszych gitarzystów w historii tego instrumentu, kompozytor, były członek legendy jazz-rocka – zespołu „Return to Forever” – będzie promował w Częstochowie swoją najnowszą płytę „Opus”. Przed amerykańskim muzykiem zagra uznany na światowych scenach „czarodziej gitary” Adam Palma.

Początki światowej kariery kończącego w tym roku 64 lata Ala di Meoli sięgają pierwszej polowy lat 70. – jako dziewiętnastoletni instrumentalista dołączył wtedy do „Return to Forever”, grupy prowadzonej przez Chicka Coreę, mającego już ogromną renomę choćby za sprawą występów u boku Milesa Davisa.

39. Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Haliny Poświatowskiej - Finał

Uroczystość finałowa Konkursu, z wręczeniem nagród laureatom i z działaniami towarzyszącymi, odbędzie się w dniach 16-17 listopada br.

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza w tych dniach do swojej instytucji na program słowno-muzyczny „Moja dobra droga” autorstwa Włodzimierza Galickiego (muzyka) i Artura Modrzejewskiego (słowo). Program przygotowany na podstawie wierszy Wojciecha Kassa, z najnowszego tomiku poety.

JAZZtochowa: Henryk Miśkiewicz Trio

9 listopada na scenie Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”, w ramach cyklu JAZZtochowa, wystąpi trio znanego polskiego saksofonisty – Henryka Miśkiewicza.

Henryk Miśkiewicz Trio przyjedzie do Częstochowy z nowym składem, stworzonym z okazji 50-lecia pracy twórczej lidera grupy. I obok saksofonisty, Henryka Miśkiewicza pojawią się jeszcze basista, Sławomir Kurkiewicz i perkusista, Michał Miśkiewicz. Jazzmani zagrają standardy, które ukształtowały muzycznie Miśkiewicza i które do dziś mogą zachwycać miłośników jazzu. Zapewne usłyszymy więc utwory m.in. takich sław jak Ramsey Luis, Joe Zawinul, Julian Cannonball Adderley.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px