Banner Top

cz.Kultura

Najpiękniejsze owady świata - oprowadzanie kuratorskie

17 marca 2018 r. Muzeum Częstochowskie zaprasza w godzinach 11.00-13.00 na spotkanie z kuratorem – dr Ewą Kaczmarzyk.

Świadomie co kilka lat powracamy do niezwykłych eksponatów z Działu Przyrody naszego muzeum. Piękne, barwne motyle, groźnie wyglądające chrząszcze i owady o niezwykłych kształtach zawsze przyciągają uwagę zwiedzających i stanowią niewątpliwą atrakcję.

Oprowadzania kuratorskie

W Miejskiej Galerii Sztuki trwa wystawa jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych Leszka Sobockiego.

Zwiedzanie wystawy „Leszek Sobocki. Retrospektywa” może się odbywać indywidualnie, w osobistym kontakcie ze sztuką, albo też pod opieką kuratorek wystawy – dr Barbary Major lub Joanny Matyi, które przeprowadzą zwiedzających ścieżką wśród dzieł, dokładając starań, by wizyta w Galerii niczym nie przypominała sennego podążania za przewodnikiem, przeciwnie – pasjonującą wyprawę w świat sztuki i współczesnej historii.

8 Kobiet po raz szósty

Matka. Żona. Kochanka. Córka. Siostra. Przyjaciółka. Jak pisała Szymborska „Naiwna, ale najlepiej doradzi. Słaba, ale udźwignie. Nie ma głowy na karku, to będzie ją miała. Czyta Jaspersa i pisma kobiece. Nie wie po co ta śrubka i zbuduje most”. Kobieta.

W jednym z numerów „ARTnews” czytamy, że w latach 2007-2014 wystaw indywidualnych artystek w Whitney Museum w Nowym Jorku było zaledwie 29%. Pozostałe 71% to wystawy mężczyzn. Jeszcze gorzej sytuacja wyglądała w takich muzeach jak Guggenheim i MOMA. Blisko 50 lat temu Linda Nochlin pytała w swoim słynnym eseju czemu nie było wielkich kobiet artystek? To pytanie pozostaje aktualne. Tyle że odpowiedzi są dzisiaj wyrazistsze niż kilka dekad temu.

Finisaż wystawy Małgorzaty Sętowskiej

Finisaż wystawy Małgorzaty Sętowskiej „Czy zabawki mają duszę?” odbędzie się 27 lutego. Głównym tematem wystawy są kompozycje zabawek dziecięcych.

- Swoją twórczością chcę dać innym radość i ciepło, ale przede wszystkim przywołać wspomnienia z dzieciństwa. Moje zabawki żyją życiem codziennym, a rzecz dzieje się w sklepie z zabawkami – mówi Małgorzata Sętowska, autorka wystawy „Czy zabawki mają duszę?”.

Małgorzata Sętowska podkreśla, że sztuka towarzyszy jej od najmłodszych lat, a inspiracje stanowią dla niej przede wszystkim lalki, nawet te zachowane z jej dzieciństwa.

Orientalny kalejdoskop Joanny Bochaczek-Trąbskiej i Eweliny Dziewońskiej-Chudy

Wernisaż wystawy fotograficzno – malarskiej „Orientalny kalejdoskop” – autorstwa Joanny Bochaczek – Trąbskiej oraz Eweliny Dziewońskiej Chudy odbędzie się 20 lutego w „Galerii Słonecznej” Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”.

Joanna Bochaczek-Trąbska – doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie historia, politolog. Absolwentka częstochowskiego „plastyka”. Autorka kilku książek oraz wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych. Pasjonatka starożytnych kultur orientalnych, w szczególności Egiptu i Indii. Malarka intuicyjna wyrażająca się w tworzeniu akrylowych mandali i pejzażu w technice akwareli.

Dźwięki ziemi i przestrzeni

Projekt pod nazwą „Dźwięki Ziemi i Przestrzeni” twórcy określają jako teatr dźwięku. Wydarzenie odbędzie się 17 lutego w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”.

Jak zapowiadają autorzy projektu, będzie to przedstawienie, które oddziałuje kompleksowo na całe ciało: uwrażliwia zmysły, uspokaja umysł, ubogaca wyobraźnię, wprowadza spokój, harmonię i pobudza do refleksji nad tym, co na prawdę liczy się w naszym życiu.

30. Plener Miejski – Filmy o artystach

Podczas wydarzenia które odbędzie się 13 lutego w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”, zapoznamy się z twórczością następujących artystów:

- Krystyny Szwajkowskiej, która ukończyła studia Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, kierunek: wychowanie plastyczne. Dyplom z grafiki warsztatowej zrealizowała w 1982 roku pod kierunkiem prof. Ryszarda Osadczego.

Józef Piłsudski. Życie – Śmierć – Kult

W niedzielę 4 lutego o godz. 16.00 Muzeum Częstochowskie zaprasza na spotkanie z dr. Mariuszem Kolmasiakiem związane z wystawą poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

Rok 2017 to Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego – wielkiego Polaka, polityka, męża stanu, twórcy Legionów, zwycięskiego wodza wojny polsko-bolszewickiej, który swoje idee zmieniał w czyny i wpłynął na losy Ojczyzny, przyczyniając się do odzyskania przez nią niezawisłości. Na trwałe wpisał się w narodowe dzieje.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px