Banner Top

Archiwistyka wojskowa

17 maja 2018 r., o godz. 17.00, w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, ul. Jagiellońska 67/71, zaprasza na spotkanie pt. „Archiwistyka wojskowa“, z udziałem: Łukasza Cięgotura, dyrektora Archiwum Wojskowego w Nowym Dworze Mazowieckim oraz dr. Pawła Piotrowskiego, pracownika Wojskowego Biura Historycznego i Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

Będą porozmawiać o zmianach organizacyjnych od czasu powstania Wojskowego Biura Historycznego, jak wygląda stan zachowania dokumentacji po Siłach Zbrojnych PRL, czy w wyniku skontrum wykryto nieprzepisowe brakowanie akt po 1990 r. i czy ktoś poniósł za to odpowiedzialność.

Łukasz Cięgotura – filozof, metodolog, politolog, dyrektor Archiwum Wojskowego w Nowym Dworze Mazowieckim, doktorant Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
 
Dr Paweł Piotrowski – historyk, pracownik Wojskowego Biura Historycznego i Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Specjalizuje się w dziejach ludowego Wojska Polskiego oraz aparatu represji w PRL i Europie Wschodniej. Autor ponad 50 artykułów naukowych i książek: „Śląski Okręg Wojskowy. Przekształcenia organizacyjne 1945–1956“ (2003) (z Janem Lareckim i Leszkiem Pawlikowiczem); „Aparaty centralne służb wywiadu cywilnego Układu Warszawskiego jako wyspecjalizowane struktury państwa 1944–1991“ (2015) i in.

Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu „Częstochowskie spotkania historyczno-archiwalne", zostało zorganizowane przez: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Częstochowie oraz Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Wstęp wolny.

cz.info.pl; źródło: IPN Katowice

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px