Banner Top

cz.Informacje

Na majówkę z kolejami

W tym roku majówka to prawdziwy „przekładaniec” dni wolnych i roboczych. Z tego powodu z niektórych ofert specjalnych Kolei Śląskich będzie można korzystać dłużej niż zazwyczaj. Jednocześnie Koleje Śląskie przypominają, że przy planowaniu majowych podróży pociągami warto pamiętać o aktualnie prowadzonych remontach przez PKP PLK.

Z okazji majówki Koleje Śląskie wydłużyły okres obowiązywania dwóch ofert specjalnych. Pierwszą z nich jest „SilesiaWeekend”. Oferta ta będzie obowiązywać od piątku 27 kwietnia (od godz. 18:00) do piątku 4 maja 2018 roku (do godz. 6:00). A warto przy tym pamiętać, że bilet w ofercie „SilesiaWeekend” pozwala również na podróżowanie po kraju morawsko-śląskim w Czechach. To warty rozważenia pomysł na majówkową wycieczkę.

Kolejne udogodnienia dla pasażerów MPK

Każdy kto ma Częstochowską Kartę Miejską MPK może teraz wykorzystywać ją także do zbierania punktów w Samorządowym Programie Lojalnościowym, a smartfon jest już nośnikiem biletu. To najnowsze udogodnienia w ramach programu Teraz Lepsza Komunikacja, a jednocześnie nowy pomysł na promocję miejskiego transportu.

25 kwietnia w siedzibie MPK o nowych możliwościach dla osób korzystających z miejskiej komunikacji mówili Janusz Sobczyk z Grupy Lew  i Miłosz Olejniczak z firmy zbiletem.pl, przedstawiciele firm, które są operatorami tych usług.

Częstochowa w Zielonym Rekordzie Polski

Ta ogólnopolska akcja startuje 27 kwietnia tuż po północy. Chodzi w niej o zasadzenie w ciągu jednej doby jak największej liczby drzew, kwiatów i innych roślin. W akcję włączą się miejskie instytucje, ale można to też robić indywidualnie – w swoich ogrodach czy na balkonach.

Celem akcji, organizowanej po raz drugi przez Fundację Rozwój, jest szeroko rozumiana edukacja ekologiczna – popularyzowanie sadzenia drzew i roślin, a dzięki temu „dotlenianie” miast i poprawa ich estetyki.

Zielona strefa wypoczynku na Placu Biegańskiego

Leżaki i ławki pod drzewami ze zwisającymi koronami, zasadzonymi w dużych donicach stworzą zacieniony kompleks zieleni na Placu Biegańskiego. Obok stanie letnia kawiarenka.

W zielonej strefie wypoczynku na placu Biegańskiego pod 15 brzozami - ze zwisającymi koronami w formie parasola - zostanie ustawionych 9 leżaków do siedzenia w pozycji półleżącej oraz 18 ławek w trzech rzędach.

Nowy kierunek na Politechnice Częstochowskiej

Politechnika Częstochowska rusza z kierunkiem dedykowanym branży szkła i ceramiki. Miasto jest patronem projektu i dotuje wyposażenie laboratorium.

Nowy kierunek będzie kształcił kadry m.in. dla firmy Guardian, która inwestuje w kolejną hutę szkła w Częstochowie. Wsparcie miasta to element realizacji projektu Akademicka Częstochowa oraz programu Teraz Lepsza Praca.

Chętnie pomagamy..., nawet pijanemu wsiąść za kierownicę

W dwóch z czterech prowokacji do jakich doszło przed katowicką galerią handlową we wtorkowy poranek, osoby poproszone przez „pijaną” osobę (zawodowego aktora) o przeparkowanie samochodu zgodziła się pomóc. Prowokacja śląskiej Policji to kolejna odsłona kampanii społecznej „Alkohol na drodze zabija”.

W ramach prowokacji przeprowadzono cztery akcje, w których aktor, zachowujący się jak osoba nietrzeźwa, od której wyczuć można było woń alkoholu, prosiła innych kierowców o pomoc w wyjechaniu samochodem z wąskiego miejsca parkingowego. Niestety aż w dwóch przypadkach kierowcy okazali się pomocni i po krótkim wysłuchaniu argumentacji nietrzeźwego kierowcy wzięli od niego kluczyki i próbowali wsiąść za kierownicę.

Wnioski na nagrody w dziedzinie kultury 2018

Rusza przyjmowanie wniosków o przyznanie Nagród Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury za rok 2018. Dokumenty można składać do końca czerwca.

Propozycje kandydatów do nagrody mogą składać: instytucje kultury, szkoły artystyczne, związki i stowarzyszenia twórcze, inne organizacje i stowarzyszenia oraz osoby fizyczne.

Częstochowa wspiera seniorów

Aplikacja alarmowa na smartfony oraz roczny bilet emerytalny za 100 zł na miejską komunikację to pierwsze przedsięwzięcia, które będą zrealizowane w ramach nowego programu „Częstochowa wspiera Seniorów”.

Częstochowscy seniorzy są dużą, niezwykle ważną grupą społeczną, istotną częścią życia społecznego naszego miasta. Samorząd od dłuższego czasu zajmuje się nią w sposób szczególny. Są już efekty tych działań - seniorki i seniorzy są w naszym mieście coraz bardziej widoczni i chętni do korzystania z dużej liczby aktywności i udogodnień, jakie oferuje miasto.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px