Banner Top

cz.Informacje

Rośnie liczba pracujących emerytów

Emerytura nie musi oznaczać końca kariery zawodowej. Wielu seniorów pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego podejmuje pracę. W ciągu ostatnich czterech lat liczba pracujących emerytów wzrosła o około  30 proc.

Województwo śląskie jest drugie, tuż po mazowieckim, pod względem liczby pracujących emerytów - 15,2 proc. W większości pracę na emeryturze podejmują kobiety - 56 proc. Tylko na Śląsku statystka ta przedstawia się inaczej, bo wśród pracujących emerytów przeważają mężczyźni i stanowią oni 59,5% tej populacji.

Profilaktyka dla osób trzeciego i czwartego wieku

Prezydent Częstochowy zaprasza najstarsze mieszkanki i mieszkańców Częstochowy do  udziału w bezpłatnym programie polityki  zdrowotnej. Jego celem jest wdrożenie wczesnego leczenia niezdiagnozowanych dotychczas chorób przewlekłych.

Beneficjentami Programu profilaktyki dla osób „trzeciego i czwartego wieku” - mieszkańców miasta Częstochowy na lata 2016 – 2020” są osoby, które ukończyły lub ukończą w 2019 roku 60, 61, 62, 75, 76 i 77 rok życia oraz osoby w wieku 85 i po ukończeniu 85 roku życia.

Dodatkowe pieniądze na kulturę i promocję również dla ROK w Częstochowie

Od przyjęcia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Śląskiego oraz w budżecie województwa rozpoczęli wojewódzcy radni procedowanie kwietniowej sesji. Kolejnym przyjętym punktem była zgoda na zaciągnięcie długoterminowych kredytów.

Na co będą przeznaczone te dodatkowe pieniądze? Dość powiedzieć, że zarząd województwa śląskiego postanowił zwiększyć tegoroczną dotację na kulturę o blisko 13 mln zł, w tym na działalność bieżącą instytucji kultury o prawie 11,5 mln zł.

Literatura w podróży – Koleje Śląskie świętują Światowy Dzień Książki

Rok 2019 śląski przewoźnik obchodzi pod znakiem szeroko pojmowanej kultury, przygotowując dla swoich podróżnych i wszystkich mieszkańców regionu niespodzianki z zakresu muzyki, historii, sztuki, teatru i literatury.

To właśnie ta ostatnia gałąź tematyczna będzie szczególnie obecna na kolei w najbliższy wtorek, czyli 23 kwietnia. Data oczywiście nie jest przypadkowa, ponieważ właśnie wówczas przypada Światowy Dzień Książki.

Są miejsca dla rolników i ich dzieci na bezpłatnych turnusach rehabilitacyjnych

Można podreperować zdrowie i zaoszczędzić ponad 2,5 tys. złotych! Do 10 maja placówki Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Częstochowie będą przyjmować jeszcze wnioski o skierowanie na wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dzieci rolników ubezpieczonych w Kasie (w czerwcu i lipcu), mających schorzenia układu oddechowego, wady i choroby układu ruchu. Dorośli rolnicy mogą korzystać z pobytu w Ośrodkach Rehabilitacji Rolników przez cały rok.

KRUS dysponuje 6 Centrami Rehabilitacji Rolników w atrakcyjnych miejscowościach Polski: Szklarskiej Porębie, Świnoujściu, Iwoniczu Zdroju, Jedlcu, Kołobrzegu, Horyńcu Zdroju. Ocenia się, że koszt pobytu 1 osoby podczas trzytygodniowego turnusu wynosi w sumie ponad 2500 złotych, tymczasem, jest on dla skierowanych rolników i ich dzieci bezpłatny. W tym roku rodzice lub opiekunowie prawni nie ponoszą także kosztów związanych z dojazdem dziecka do CRR.

LiveMPK zmienia się zgodnie z naszymi sugestiami

Nowe rozwiązania na interaktywnej platformie LiveMPK odpowiadają na sugestie zgłaszane przez pasażerki i pasażerów. Bezpośredni wpływ na komunikaty dotyczące utrudnień w komunikacji czy sytuacji nadzwyczajnych mają teraz także dyspozytorzy.

Administratorzy platformy – dostępnej pod adresem www.live.mpk.czest.pl – wprowadzili szereg zmian w jej ustawieniach.

Rajd charytatywny: Rowerowa Odyseja Dobroci

Fundacja Podróże Bez Granic jest organizatorem akcji charytatywnej „Rowerowa Odyseja Dobroci". Na trasie rowerowego maratonu z Niemiec do Polski znalazła się także Częstochowa.

W ramach akcji, jej pomysłodawca Tomasz Boryński, któremu na wybranych odcinkach towarzyszyli inni rowerzyści (w tym także z niepełnosprawnościami) – przejechał 2000 km z południowo-zachodnich Niemiec (start z Bad Kreuznach), przez Czechy do Polski.

Sprzątajmy po psach – „odkupmy” miasto

Sprzątanie po psach to obowiązek. W centrum Częstochowy i nie tylko można korzystać ze specjalnych dozowników z woreczkami na psie odchody. Tych zamontowanych w ostatnich 2-3 latach jest w naszym mieście około 30. Od niedawna w 6 miejscach stoją nowe dystrybutory zakupione w ramach zadania budżetu obywatelskiego „OdKupmy dzielnicę Raków…”.

W Częstochowie oprócz kilkudziesięciu starszych dozowników na woreczki, z których część już się zużyła lub została zniszczona, jest obecnie ok. 30 nowoczesnych dystrybutorów rozlokowanych w różnych częściach miasta,  w bezpośrednim sąsiedztwie terenów zielonych i spacerowych. Większość to pojemniki z tworzywa sztucznego typu „Retriever City”. Są też m.in. dozowniki zawierające zestawy higieniczne dla spacerujących z psami – torebki papierowe z łopatką.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px