Banner Top

cz.Informacje

Linie nr 10 i 24 zmienią trasy, przystanek linii nr 26 i 29 Grabówka zawieszony

Zmiana tras obu linii w dzielnicy Błeszno nastąpi 25 lutego – informuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie. Powodem jest przebudowa pętli manewrowej.

Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że ze względu na przebudowę pętli manewrowej przy skrzyżowaniu ulic Bohaterów Katynia i Brzezińskiej oraz braku możliwości zawracania autobusów, od poniedziałku, 25 lutego, do odwołania linie nr 10 i 24 będą kursować do pętli JESIENNA, bez przejazdu przez pętlę BŁESZNO.

Weź udział w projekcie i podnieś swoje kwalifikacje

Międzynarodowa Fundacja „Reaxum" zaprasza studentów i absolwentów szkół wyższych do udziału w bezpłatnym projekcie „GraduatON", współfinansowanym ze Środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Projekt jest adresowany do osób które posiadają aktualne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, są absolwentami  studiów wyższych lub studentami ostatniego roku, studiów podyplomowych lub doktoranckich i na dzień przystąpienia do projektu pozostają bez zatrudnienia.

11 marca rozpocznie się rekrutacja do przedszkoli

Rekrutacja dla nowych kandydatów do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych na rok 2019/20 rozpocznie się 11 marca. Do 4 marca, rodzice dzieci które już uczęszczają do przedszkoli powinni  potwierdzić wolę kontynuacji wychowania przedszkolnego w kolejnym roku szkolnym.

Rekrutacja dotyczy publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych. Będzie prowadzona w trzech etapach.

I ETAP
Rodzice dzieci, które obecnie uczęszczają do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej do 4 marca, potwierdzają w swojej placówce wolę kontynuacji wychowania przedszkolnego dziecka w kolejnym roku szkolnym. Brak potwierdzenia będzie równoznaczny z rezygnacją
z miejsca w przedszkolu/oddziale przedszkolnym.

Happening przeciwko przemocy w Częstochowie

Po raz drugi Częstochowa była jednym z miejsc, w których kobiety zatańczyły w symbolicznym geście przeciwko przemocy w ramach globalnej akcji „One Billion Rising/Nazywam się Miliard”.

Choreografię częstochowskie uczestniczki akcji ćwiczyły przez kilka tygodni. Wspólny taniec odbył się w poniedziałek, 18 lutego, o godz. 16.00, na placu Biegańskiego. Wszystkie uczestniczki miały przynajmniej jeden różowy akcent w swoim stroju; kolor całej akcji pojawił się też na pomalowanych wcześniej twarzach.

20 lutego bezpłatna mammografia

Kobiety pomiędzy 50 a 69 rokiem życia, będą mogły się zbadać 20 lutego w mammobusie. Na bezpłatne badania w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi, realizowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia zaprasza Wirtus Plus.

Mammobus będzie stał przy ul. Legionów 63 przy zakładzie ZF (dawniej TRW Polska Sp. z o.o.).

Do bezpłatnego badania są uprawnione kobiety, które:
• nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy;
• są w grupie ryzyka i otrzymały w poprzednim roku wskazanie do wykonania ponownego badania po upływie 12 miesięcy z powodu obciążenia czynnikami ryzyka (rak piersi wśród członków rodziny - u matki, siostry, córki lub mutacje w obrębie BRCA1 lub BRCA 2).

Nowy KURIER, czyli wieści o mieście półżartem

Najnowsze wydanie „Częstochowskiego kuriera samorządowego” już w sieci, a w nim: autobusy czerwone – złapane podczas odpoczynku w zajezdni, gra w stereotypy oraz kominy z lotu... drona.

Świeży nabytek miejskiego przewoźnika w ultraszybkim tempie – bo i ogrom informacji o atutach nowych pojazdów takiego tempa wymaga –  przedstawia Maciej Hasik z MZDiT. Przy okazji rzecznik drogowców zapowiada też nieubłaganie nadciągający remont torowiska. Remont będzie się wiązał z niedogodnościami, ale zrobiony być musi – wszak linia tramwajowa jest już seniorką, a porządnej rehabilitacji jeszcze nigdy nie przeszła…

Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem

W budynku sądów przy ul. Dąbrowskiego oraz siedzibach prokuratur osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły skorzystać z fachowych porad prawnych. Koordynatorem ogólnopolskich działań Tygodnia jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

W czytelni – znajdującej się przy portierni obok wejścia głównego budynku sądów przy ul. Dąbrowskiego 23/35 – w godz. 9.00-13.00 odbywać się będą dyżury asystentów sędziów oraz kuratorów sądowych. Z konsultacji można też skorzystać w Prokuraturach Okręgowej i Rejonowej przy ul. Dąbrowskiego, Kilińskiego i Sikorskiego – szczegółowy harmonogram na stronie http://czestochowa.po.gov.pl

Szkolenie dla przedsiębiorców w WUP

Częstochowska filia Wojewódzkiego Urzędu Pracy zaprasza wszystkich przedsiębiorców na szkolenie poświęcone wsparciu rozwoju firm z wykorzystaniem funduszy unijnych w województwie śląskim.

Podczas spotkania przedstawione zostaną kwestie związane m.in. z:
• zasadami zatrudniania cudzoziemców,
• finansowaniem szkoleń i doradztwa dla firm (w szczególności w ramach Podmiotowego Systemu Finansowania),
• wsparciem dla firm oferowanym przez Śląskie Centrum Przedsiębiorczości,
• uzyskaniem pożyczek na rozwój działalności gospodarczej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px