Banner Top

cz.Informacje

Rusza głosowanie na zadania budżetu obywatelskiego

W dzisiejszy poniedziałek, 22 października, rusza głosowanie na zadania do realizacji w ramach kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Jak co roku wybierzemy zadania dzielnicowe i ogólnomiejskie.

W tym roku już po raz piąty będziemy wybierać najlepsze zadania zgłoszone przez mieszkańców do częstochowskiego budżetu obywatelskiego. Głosowanie odbędzie się w dniach 22 października – 12 listopada. Prawo udziału w głosowaniu mają mieszkańcy od 13. roku życia.

Dni otwarte w Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ponownie zaprasza częstochowskich rodziców na dni otwarte w Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie.

Z usług Centrum mogą korzystać nie tylko rodzice dzieci z niepełnosprawnościami, ale wszyscy, których niepokoi rozwój psychoruchowy dziecka i chcą go skonsultować lub zdiagnozować – szczególnie rodzice maluszków oraz dzieci do 10 roku życia.

Częstochowa życzliwa długowiecznym

Częstochowa zajęła 3. miejsce w plebiscycie organizowanym przez „Gazetę Wyborczą” i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Na gminy robiące najwięcej dla seniorek i seniorów głosowano online. To element kampanii pod hasłem  „DługoWIECZNI”.

Celem plebiscytu „Miasto/gmina życzliwe Długowiecznym” było wskazanie dobrych praktyk na rzecz seniorek i seniorów w gminach województwa oraz nagrodzenie miejscowości, które w tej sferze robią najwięcej.

21 października – korekta rozkładu jazdy

W dzisiejszą niedzielę (21.10) wejdzie w życie kolejna korekta rozkładu jazdy wynikająca z prac remontowo-modernizacyjnych prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe.

W znakomitej większości przypadków będzie to oznaczać dalszy ciąg prac podjętych podczas poprzedniej korekty – kontynuowane będą m.in. prace na liniach S1, S5 i S7.
 
Z utrudnieniami powinni się liczyć szczególnie podróżni linii S1 na odcinku Częstochowa – Zawiercie, S5 na odcinku Żywiec – Zwardoń oraz linii S7 pomiędzy Rybnikiem a Suminą. Do 20 listopada kontynuowane będą również prace pomiędzy Cieszynem a Zebrzydowicami, gdzie zamiast wszystkich pociągów Kolei Śląskich kursują autobusy zastępcze.

Jakie środki na rozbudowę MSP Raków?

Według piątkowej zapowiedzi wiceministra sportu i turystyki Jarosława Stawiarskiego Miasto Częstochowa otrzyma na razie na inwestycję związaną z utworzeniem Centrum Piłki Nożnej 10 mln zł, z możliwością dalszego dofinansowania w przyszłości.

Miasto i klub w wysłanym wcześniej do Ministerstwa wniosku aplikowały o 20,5 mln zł. Celem inwestycji jest m.in. podniesienie standardu stadionu Rakowa Częstochowa do wymagań piłkarskiej ekstraklasy.

Piłkę łap, czyli Squap! – zajęcia sportowe dla dzieci

Centrum Handlowe Auchan Poczesna zaprasza wszystkie dzieci 20 października na kolejne zajęcia z cyklu „Rodzinne spotkania ze sportem”.

Uczestnicy mogą liczyć na moc zabawy i zdrowego wysiłku, a wszystko to dzięki grze z piłeczką Squap. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Mali goście Centrum Handlowego Auchan Poczesna będą ćwiczyć zręczność i refleks. Maluchy wypróbują popularnej gry z małą piłeczką w roli głównej. Łącząc się w pary lub większe grupy, przekonają się, że na pozór łatwa gra będzie wymagać koncentracji, wyczucia i celności.

Przebudują ul. Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej i fragment alei Pokoju

Inwestycja zlecona przez Miejski Zarząd Dróg i Transportu ma zakończyć się jeszcze w listopadzie tego roku.

Na ul. Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej zakres robót obejmie m.in.: rozbiórkę nawierzchni betonowej i bitumicznej, nawierzchni z kostki brukowej oraz krawężnika i rabatki. Urządzenia wodno-kanalizacyjne przejdą regulację wysokościową. Koryto drogi będzie poszerzone do 5 m. Ułożone zostaną krawężniki na ławie betonowej, a chodniki na dojściach do klatek schodowych budynków – przełożone. Zakres prac obejmuje też wykonanie 4 wpustów ulicznych oraz przestawienie 2 słupów oświetlenia ulicznego.

Pływalnia przy Niepodległości po remoncie

Zakończyły się trwające rok prace związane z termomodernizacją i przebudową krytej pływalni MOSiR przy alei Niepodległości. Kosztem 5,5 mln zł, dzięki unijnemu dofinansowaniu, powstał nowoczesny i przyjazny obiekt, który ma rozpocząć działalność 2 listopada.

Spotkanie z okazji zakończenia prac odbyło się 18 października, po finalizacji wszystkich prac budowlanych i zainstalowaniu elementów wyposażenia.

Projekt związany z pływalnią MOSiR – to jeden z projektów termomodernizacyjnych prowadzonych w ostatnim czasie przez miasto, był jednak szerszy, bo zakładał – w finalnej wersji projektu – także gruntowną przebudowę i modernizację obiektu. O efektach i zakresie prac można było przekonać się w czasie spaceru po budynku pływalni, gdzie MOSiR rozstawił zdjęcia dokumentujące stan obiektu sprzed roku.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px