Banner Top

Przyjęcia biura Rzecznika Praw Obywatelskich w 2019 roku

W co drugi miesiąc przyszłego roku, w każdy ostatni czwartek miesiąca od 10 do 14, w Urzędzie Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13 dyżurować będą pracownicy biura terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich może się zgłosić każdy, kto uważa, że państwo naruszyło jego prawa lub jest nierówno traktowany przez innych.

Opieka nad dzieckiem, gdy szkoła zamknięta

Gdy niespodziewanie zostanie zamknięte przedszkole czy szkoła, rodzice nie muszą gorączkowo szukać opieki dla swojego dziecka. Mogą zająć się nim sami i wystąpić do pracodawcy o wypłatę zasiłku opiekuńczego.

Zakłada Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom nie tylko wtedy, gdy ich dziecko zachoruje. -  Można go otrzymać także wówczas, gdy dziecko jest zdrowe, ale nastąpiło nieprzewidziane zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza. Otrzymać go można na zdrowe dziecko, które nie ukończyło jeszcze ósmego roku życia i nie ma innych członków rodziny, którzy mogą zapewnić mu opiekę - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Nowe przystanki przy ul. Michałowskiego i komunikacja miejska w święta

MZDiT informuje o uruchomieniu dwóch nowych przystanków przy ul. Michałowskiego oraz rozkładach jazdy w okresie świąteczno-noworocznym.

Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w odpowiedzi na wnioski mieszkańców od 17 grudnia przy ul. Michałowskiego zostały uruchomione w obu kierunkach nowe przystanki o nazwie KUTRZEBY, zlokalizowane w pobliżu skrzyżowania obu ulic.

Komunikacja w okresie świąt Bożego Narodzenia oraz Sylwestra i Nowego Roku

Betlejemskie Światło Pokoju

Tradycyjnie przed Bożym Narodzeniem, do Częstochowy dotarło Betlejemskie Światło Pokoju. Jego płomień, podczas tegorocznych Targów Bożonarodzeniowych, będą mogli odebrać wszyscy chętni.

W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Częstochowy już po raz 28. 16 grudnia uroczyście odpalono je podczas Mszy Św. na Jasnej Górze. Dzień później częstochowscy harcerze przekazali światło władzom miasta.

Andrzej Kalinin uhonorowany Merentibusem

Pisarz i publicysta odebrał to miejskie wyróżnienie 15 grudnia podczas swojego benefisu w Ratuszu. Związany z Częstochową członek PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich kończy w tym roku 85 lat.

Benefis zaczął się od części oficjalnej, podczas której „Merentibusa” wręczył jubilatowi naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Aleksander Wierny.  

Spotkanie poprowadził Bogdan Knop, prezes Towarzystwa Galeria Literacka. Andrzej Kalinin wspominał swoją twórczą drogę, ubarwiając ją licznymi anegdotami. Benefis uświetniły występy Małgorzaty Siadlak, Krystyny Maciejewskiej-Gniatkowskiej oraz Amelii Cierpiał.

Złote Maski czekają

Można zgłaszać spektakle do Nagród Teatralnych „Złote Maski” w województwie śląskim za rok 2018. Trwa procedura przyznawania Nagród Teatralnych „Złote Maski” w województwie śląskim.

Ocenie podlegać będą przedstawienia premierowe zrealizowane na terenie województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku.

Urzędnicy jako elfy. Autorskie przedstawienie pracowników MOPS w Częstochowie

Pracownicy MOPS wyszli na scenę! Pojawili się w przebraniach elfów i reniferów, nie zabrakło także złej wróżki, a wszystko po to, by wywołać radość i uśmiech u najmłodszych.

To kolejny raz, gdy pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie wystawili mikołajkową sztukę teatralną dla dzieci z rodzin objętych wsparciem ośrodka – sami napisali scenariusz, wyreżyserowali, wykonali scenografię, a także zagrali głównych bohaterów przedstawienia.

Od 1 stycznia wchodzą e-Akta

Od stycznia, w związku z wejściem w życie projektu e-Akta, zmienia się zakres danych, jakie przedsiębiorca będą przekazywać do ZUS. Zmiany oznaczają dla płatników przede wszystkim duże korzyści. Najpierw jednak trzeba dostosować do nich programy kadrowo-płacowe.

Jeśli przedsiębiorca lub biuro rachunkowe działające w jego imieniu, korzysta z programu kadrowo-płacowego, który nie rejestruje danych wymaganych przepisami wchodzącymi w życie już 1 stycznia 2019 r. powinni jak najszybciej zaktualizować oprogramowanie.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px