Banner Top

Nowa dyrektorka artystyczna w częstochowskim Teatrze

Częstochowski Teatr im. Adama Mickiewicza będzie mieć nowego dyrektora artystycznego. Pod koniec wakacji Piotra Machalicę zastąpi znana reżyserka filmowa i teatralna Magdalena Piekorz.

- Bardzo się cieszę, że znakomita reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka, a jednocześnie doktor sztuki filmowej, przyjęła naszą propozycję. Tym bardziej, że wybrali ją sami aktorzy i dyrekcja teatru. Liczymy, że czekają nas dobre sezony - mówił prezydent Częstochowy.

Zadbaj o bezpieczne wakacje i odbierz opaskę dla dziecka

Rozpoczyna się sezon letnich wyjazdów rodzinnych. W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych Centrum Handlowe Auchan Poczesna organizuje akcję pod hasłem „Bezpieczne wakacje”.

23 i 24 czerwca będzie można otrzymać dla swojej pociechy bezpłatną opaskę na rękę, na której znajduje się miejsce do wpisania danych kontaktowych rodziców lub opiekunów.

Stanowisko rady miasta w sprawie odrzucenia wniosku o dotację na remont Teatru

Podczas ostatniej sesji, częstochowscy radni przyjęli stanowisko w sprawie odrzucenia wniosku o dotację i usunięcia z listy kluczowych projektów remontu Teatru im. Adama Mickiewicza przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

STANOWISKO
RADY MIASTA CZĘSTOCHOWY
z dnia 21 czerwca 2018 r.

w sprawie odrzucenia wniosku o dotację i usunięcia z listy kluczowych projektów remontu Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Rośnie liczba osób pobierających zasiłki macierzyńskie

Rośnie liczba osób pobierających zasiłki macierzyńskie. W ubiegłym roku w województwie śląskim świadczenie to pobierało 87,3 tys. osób. Najwięcej wypłacał ich rybnicki ZUS. Jednak najwyższy zasiłek macierzyński w województwie śląskim w kwocie 22 200,60 zł brutto płaci Oddział ZUS w Chorzowie.

W kraju najwyższy zasiłek macierzyński w wysokości 66 tys. zł trafia do mieszkanki Warszawy. Jak wygląda sytuacja w województwie śląskim? Najwyższy zasiłek macierzyński w porównaniu do innych oddziałów w naszym województwie wypłaca chorzowski ZUS.

Praktyczna nauka zawodu – nowe sprzęty w szkołach

34 pracownie w 9 szkołach zostały doposażone i wyremontowane kosztem 3,8 mln zł w ramach projektu unijnego „Praktyczne kształcenie zawodowe szansą na lepszy start – doposażenie szkół zawodowych w Częstochowie”.

Projekt podsumowano przy okazji przekazania Zespołowi Szkół Samochodowo-Budowlanych auta z oprogramowaniem diagnostycznym do praktycznej nauki zawodu.

Oprócz specjalnie przygotowanego, w pełni wyposażonego samochodu częstochowska szkoła ze środków projektu otrzymała - do pracowni pojazdów samochodowych: układy kierownicze, skrzynię biegów, panele elektroniczne i oświetleniowe, a także - do warsztatu techniczno-mechanicznego - obrabiarkę CNC. Wartość sprzętu i remontów wyniosła 250 tys. zł, z czego szkoleniowe auto kosztowało 56 tys. zł.

XVII Szczyt Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego 2018

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Województwo Śląskie zapraszają młodzież z województwa śląskiego do udziału w XVII Szczycie Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego. Szczyt odbędzie się w dniach 15-21 lipca 2018 w Lille we Francji.

Temat tegorocznego spotkania to „Krytyka mediów i przemiana społeczeństwa: Propaganda 1918 vs. FakeNews 2018 – Podobieństwa i różnice? Kompetencje mediów, odpowiedzialni obywatele”.

Marszałek Województwa przyznał stypendia w dziedzinie kultury

Dwadzieścia osób otrzyma po 10 tys. zł. Stypendia w dziedzinie kultury przyznawane są osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury na rzecz województwa śląskiego. Wśród stypendystów znalazła się m.in. częstochowianka Marta Frej.

Stypendium w wysokości 2 tys. zł miesięcznie przyznaje się na dokonanie w ustalonym czasie określonego przedsięwzięcia. Realizacja programu stypendialnego powinna nastąpić w czasie pobierania stypendium, tzn. w ciągu 5 miesięcy.

Promocja działań prorodzinnych

Zarząd Województwa Śląskiego ogłosił konkursy „Gmina przyjazna rodzinie 2018” oraz „Przyjaciel rodziny 2018”.

Celem inicjatywy „Gmina przyjazna rodzinie” jest wyróżnienie trzech samorządów województwa śląskiego realizujących najbardziej wartościowe inicjatywy przyjazne rodzinie. Zaliczyć można do nich np. lokalne programy wsparcia rodzin wielodzietnych, zwiększanie dostępności do instytucjonalnych form opieki nad dzieckiem, aktywizację zawodową młodych matek, wprowadzanie rozwiązań infrastrukturalnych dostosowanych do potrzeb rodziców z małymi dziećmi.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px