Banner Top

Wyprawki dla maluchów w pieczy zastępczej

Dzieci w wieku przedszkolnym objęte wsparciem w ramach projektu „Częstochowski parasol pieczy zastępczej” po raz kolejny otrzymują wyprawki na nadchodzący rok szkolny.

Wsparcie kierowane jest do uczestniczących w projekcie dzieci przebywających w rodzinnych formach pieczy zastępczej. Dla tych najmłodszych – chodzących jeszcze do przedszkola – przygotowano artykuły papierniczo-higieniczne oraz przybory papiernicze i plecaki.

Nowy, zielony zakątek na placu Biegańskiego

Pojawił się na głównym częstochowskim placu obok letniej kawiarenki. Daje możliwość relaksu wszystkim, którzy przysiądą tam na ławkach i leżakach pod niskopiennymi brzozami.

Nowa, zielona strefa wypoczynku na placu Biegańskiego to element miejskiego programu „Kierunek Przyjazna Częstochowa”. Pod 15 brzozami, ze zwisającymi w formie parasola koronami, ustawiono 18 ławek oraz 9 leżaków, na których można odpocząć w wygodnej, półleżącej pozycji. Siedziska ławek i oparcia leżaków wyłożone są świerkowymi deskami. Donice, w których zasadzono brzozy, zrobione są ze stali nierdzewnej. Całość stanowi zwarty, zacieniony kompleks zieleni, między Odwachem obok Ratusza, a letnią kawiarenką.

Pielgrzymi coraz bliżej Częstochowy

14 sierpnia Częstochowa powita większość zmierzających do miasta pątników, w tym również XXVI Pieszą Pielgrzymkę Wojskową na Jasną Górę. Dzień później odbędą się główne uroczystości związane ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i obchodami Święta Wojska Polskiego.

We wtorek 14 sierpnia o godzinie 9.00 na Przeprośnej Górce odbędzie się uroczysta msza św. z udziałem mundurowych, po której uczestnicy wyruszą w stronę Częstochowy.

ZUS skontrolował chorych na zwolnieniu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych regularnie sprawdza, czy chorzy prawidłowo korzystają ze zwolnienia lekarskiego. Niestety, wciąż jest grono osób, które zamiast skupić się na leczeniu dorabia u drugiego pracodawcy albo prowadzi własny biznes.

ZUS, zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ma obowiązek prowadzić systematyczną kontrolę orzekania o czasowej niezdolności do pracy i prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich.

W związku z tym oddziały ZUS w województwie śląskim od stycznia do czerwca przeprowadziły ponad 34 tys. kontroli osób, które korzystały z „chorobowego”. Oddział ZUS w Częstochowie przeprowadził 4329 kontroli, w wyniku których wydano 491 decyzji wstrzymujących wypłatę świadczeń na kwotę 398 tys. zł.

Automex ma nową halę

Kolejna częstochowska firma inwestuje w swój rozwój. Przedsiębiorstwo Automex wybudowało nową halę produkcyjną, wyposażoną w nowoczesne urządzenia do obróbki skrawania. Rozbudowa wiąże się w powstaniem nowych miejsc pracy.

Istniejący od 1983 roku Zakład Produkcyjno-Usługowy Automex z siedzibą przy ul. Wilgowej, specjalizuje się w produkcji oraz usługach w zakresie obróbki skrawaniem wyrobów metalowych dla przemysłu motoryzacyjnego i maszynowego.

Pilny apel do uczestników zdarzenia w Częstochowie na ul. Mirowskiej

Komenda Miejska Policji w Częstochowie apeluje do uczestników dzisiejszego zdarzenia drogowego na ulicy Mirowskiej w Częstochowie, którzy ponieśli obrażenia ciała, nawet niewielkie lub mieli kontakt z krwią, o pilne zgłoszenie się do najbliższego szpitala. Jedna z osób jadących autobusem, która doznała skaleczenia powiadomiła, że jest nosicielem wirusa HIV.

Do zdarzenia doszło dzisiaj, 10 sierpnia, tuż przed 9.00 na ulicy Mirowskiej w Częstochowie. Z ustaleń policjantów z wydziału ruchu drogowego wynika, że jadącemu od Alei NMP w kierunku Mirowa autobusowi linii nr 11, zajechał drogę rowerzysta, co zmusiło kierującego autobusem do gwałtownego hamowania.

Retransmisji koncertu PULS w radiowej Trójce

W niedzielę 12 sierpnia w Programie III Polskiego Radia będzie można posłuchać retransmisji koncertu „PULS”, który odbył się na placu Biegańskiego 26 maja. Koncert, zorganizowany w Dzień Samorządu Terytorialnego, poświęcony był poetce Halinie Poświatowskiej.   

Okazją do zorganizowania multimedialnego widowiska był również obchodzony także w Częstochowie Rok Praw Kobiet. Wiersze częstochowskiej poetki w specjalnych aranżacjach wykonały gwiazdy polskiej sceny muzycznej – Brodka, Skubas, Wojciech Waglewski, Renata Przemyk, Natalia Sikora, Emose Uhumnwangho i zespół Jarzębina.

Miejskie Przedszkole 44 przeszło metamorfozę

Od września dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 44 im. Janusza Korczaka przy ul. Gilowej (w dzielnicy Zawodzie-Dąbie) będą korzystać z całkowicie zmodernizowanego, rozbudowanego i... kolorowego przedszkola. To efekt miejskiej inwestycji za blisko 1,7 mln zł.

Zakres prac obejmował przebudowę istniejącego budynku przedszkola i rozbudowę o nową część. W niezagospodarowanym dotychczas fragmencie działki powstały sale dydaktyczne wraz z zapleczem. Połączone je przeszklonym łącznikiem z istniejącym budynkiem. Nowa część wyróżnia się formą architektoniczną i kolorystyką, zastosowano tu elementy okładzin ściennych jako kolorowe płyty wielkoformatowe.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px